Integraal waterbeheer Volkerak/Zoommeer: snoek, zweet en tranen Een volwassen snoek in zijn element in de Binnenschelde: toekomstbeeld in het Volkerak/Zoommeer? Foto: Dhr. Van Sterckel. Loes de Jong Samenvatting Op 18 april 1987 ontstond het getijvrije, zoete Volkerak/Zoommeer. De ingrijpende gevol gen op het biologisch systeem zijn door intensieve studies gevolgd. Een aantal resultaten wor den in dit themanummer beschreven en vormen de 'grondslag voor toekomstig beheer. In dit artikel worden de achtergronden en toekomstige beheersalternatieven geschetst om van dit meer een ecologisch aantrekkelijk zoetwatermeer te maken. De onverwacht gunstige condities in het Volkerak/Zoommeer direct na de sluiting hebben de hoop gewekt dat het ook als zoet watermeer een hoge natuurwaarde kan blijven houden. Echter, het beheer moet daarvoor op korte termijn worden aangepast: de inlaat van verontreinigd, zoet water moet zoveel mogelijk worden beperkt en het waterpeil moet fluctueren tussen een lager zomerpeil en een hoger win- terpeil. De ontwikkeling van de oeverzone moet gestimuleerd en de visstand gereguleerd wor den via actief biologisch beheer. Inleiding Een bestuurlijke beslissing zorgde voor op 18 april 1987 het ontstaan van het enige zoetwater- meer in de Zeeuwse Delta: het Volkerak/Zoom meer (fig. 1). In bestuurlijke zin zijn afspraken naar de landbouw en de scheepvaart nagekomen. Voor de landbouw geldt dat de zoetwatervoorzie ning voor aangrenzende delen in West-Brabant, 94 Zeeland en Zuid-Holland gegarandeerd moet zijn, voor de scheepvaart dat de doorvaart van en naar de Antwerpse havens getijvrij is. Het watersysteem bestaat uit het Volkerakmeer in het noorden (6345 ha) en het Zoommeer in het zuiden (1800 ha) ver bonden door de Eendracht. Ca. 1/3 deel bestaat uit drooggevallen gronden, de voormalige slikken en schorren. In 1987 is een bestuursovereenkomst getekend tussen alle bij het beheer betrokken in- if

Sterna | 1993 | | pagina 40