m* Sterna albifrons en de Kathedraal van Reims. Foto: Remco Beijersbergen. Johan Everaers Het verspreidingskaartje van de Dwergstern in mijn vogelgids toont in Frankrijk vanaf de Atlantische kust een brede lijn landinwaarts. Die lijn valt niet toevallig samen met de loop van de langste rivier van Frankrijk, de Loire. In die brede rivier liggen her en der kleine en grotere zandbanken, die jaarlijks of soms nog binnen een jaar veranderen van vorm. Een dy namisch biotoop, waar het ook af en toe gebeurt dat midden in de zomer kleine zandbankjes volledig verdwijnen. Levensgevaarlijk voor vakantiegangers, maar zeer geschikt voor pionier soorten als de Dwergstern. Die voelt zich er uitstekend thuis. Bij Tours broeden Dwergsterns en ik zag ze ook in de buurt van Chinon. In die plaats staat het beroemde kasteel waar Jeanne d'Arc voor het eerst oog in oog stond met "haar" koning van Frankrijk. Was er ooit een vrouw die zoveel doorzettingsvermogen toonde en met zoveel wilskracht aan het hoofd van een leger stond? Ze was een ware pionier en ziedaar de overeenkomst tussen Jeanne d'Arc en Dwergsterns. Jeanne d'Arc stelde alles in het werk om te ge hoorzamen aan "haar stemmen". Zij zou ervoor zorgen dat Karei VII, de Dauphin, tot koning van Frankrijk zou worden gekroond in de Kathedraal van Reims. Jeanne begaf zich dus naar Chinon en vanuit die plaats begon haar strijd tegen de Engel sen. Langs de Loire speelde zich die strijd vooral af. Niet voor niets luidt één van haar bijnamen "De maagd van Orléans". Orléans aan de Loire. Haar goddelijke missie bracht ze tot uitvoering en Karei VII werd Koning van Frankrijk zoals God het had gewild. Daarna ging het voor Jeanne alle maal niet meer van een leien dak. Het hoogtepunt bleef Reims. Langs de Loire ging het allemaal goed. En langs de Loire broedden waarschijnlijk ook in de 15e eeuw al Dwergsterns. Waarom niet? Het biotoop was ongetwijfeld ook toen zeer geschikt. De over eenkomst tussen Jeanne en Sterna albifrons heeft alles te maken met de Loire. Jeanne's hoogtepunt, Reims, ligt echter niet aan de Loire en bovendien broeden Dwergsterns niet in een tot rust gekomen landschap en al helemaal niet in een stad. Dus ook niet in Reims, de stad van Champagne en van de Kathedraal.

Sterna | 1995 | | pagina 10