Maar "aan zitten geen denkenblijven liggen, op den buik of op een zijde, was het eenige, wat er op zat. Ik nam het voor lief, omdat ik van succes verze kerd was. En.bleven de vogels wat al te lang van de camera's weg, en werd mijn houding me tè ver moeiend, dan kon ik mijn enge cel verlaten en dankzij den dijk me ongezien verwijderen". Van hieruit fotografeerde hij Groenpootruiter, Oeverloper, Witgatje. Zwarte Ruiter en Tureluur. In zijn persoonlijke herinneringen Vijf en Twin tig jaren gedrukt bij Schoonderbeek in Laren (1936) vertelt Vijverberg nog over een schuilhut die hij opzette bij het stoomgemaal aan de rand van een weiland bij een put met helder drinkwater. Op de hoge kant mag hij een overdekte kuil maken, Aangeboden Oudere jaargangen (tot dit jaar) van de volgen de tijdschriften: Vogels, Vogeljaar, Sterna, Zeelie ven, Natuurbehoud, Zeeuws Landschap, Zuid- Hollands Landschap, 't Duumpje, Wantij, Wind maar wat gebeurde? De 16 kalveren van de boer trapten de zaak grondig in elkaar. Er "bleef dus niets anders over. dan het herstelde hok te beveili gen met een omheining van prikkeldraad". Tekenaar Sjoerd Kuperuslegde deze observatie post vast. Om de Kievit, Tureluur, Kemphaan, Steenloper etc. te kunnen fotograferen plaatste Vijverberg "camera's met electrisch sluiterappa raat" op verschillende punten aan de oever en liet de snoeren samenkomen in de kuil, te zien op de te kening. Tenslotte Vijverberg werd door z'n boekjes, z'n voor drachten en karakteristiek voorkomen een be kend man: "Jie bin toch die veugelvent uut Noord- gouwe?". In 1936-55 jaar oud - schrijft hij met enige trots over zijn lezingen met lichtbeelden in de grote steden van Nederland en zijn lidmaatschap van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.Toch is hij ook wat somber. Hij is bezig "zo zachtjesaan op de achtergrond te geraken". De enthousiaste jongeren overvleugelen de oude voortrekkers. Vijverberg: "Mijn mooiste dagen zijn geweest. Ik aanvaard dat, maar wil toch trachten mijn af tocht enigermate te dekken, door het oude vuur, dat uiteraard aan het verflauwen is, nog af en toe eens hoger te doen oplaaien". Johannes Vijverberg zou nog 30 jaar leven en ge nieten van de vogels! Frans Beekman energie. Mens en Natuur, Waddenbulletin. Gratis af te halen na telefonische afspraak bij de fam. Jan- sen-Glas te Brouwershaven.Tel.01119-1282. 50

Sterna | 1995 | | pagina 20