12 Grafstenen afkomstig uit de Oudemanse kerk voor een groot deel gedekt door subsi dies, beliepen 32.000,-. Nu, in 1980, staat het miniatuurtorentje, als dakruiter midden op het dak prijkend, op het punt vervangen te worden dooreen geheel nieuw exemplaar. Dit komt evenwel voor rekening van de gemeente Oostburg, omdat ook voor een dergelijk klein torentje de Staatsregeling 1798, waarbij alle kerktorens werden genaast voor militaire doeleinden, geen uitzondering maakte. Oecumene De oecumenische gedachte heeft in Wa terlandkerkje in zoverre gestalte gekre gen, dat we aan de wand naast de preek stoel een sculptuur zien hangen, die ge maakt is door de Breskense pastoor Giel- liet. Het geeft een voorstelling van de pro feet Jesaja, bij uitstek "de man van het Woord" Pastoor Gielliet heeft deze sculptuur ge sneden uit hettaaie hout van een Zeeuws-Vlaamse knotwilg. Om met de woorden van de pastoor te spreken: "als je zo'n beeld bekijkt is het net een bloempje van een waterplant wat op een vijver drijft. Je ziet zo'n klein stukje en je moet proberen je in te denken wat er nog meerachterzit." A. J. van der AA: Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, deel 12, pag. 156. Dr. J, de HulluOver de oprichting van eenige protes- tantsche gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren en de herstelling of den bouwvan haar kerkgebou wen in de zeventiende eeuw, in Archief Zeeuwsch Ge nootschap 1916. Dr. J. de HulluDe Hofsteden van Waterlandkerkje en hunne bewoners in Vroeger en latertijd. Oostburg, 1939. Dr. J. de Hullu: De horribele delicten en sanglante ex cessen in november 1668 gepleegd tegen de gerefor meerde gemeente van den Oudeman in Staats-Vlaan- derenen haar predikant Johannes Stuerbaut, in Ned. Archief voor kerkgeschiedenis, nieuwe serie, deel 31. 's Gravenhage, 1940. F. Nagtglas: Levensberichten van Zeeuwen, vierde afle vering, pag. 928. Middelburg, 1893. F. Nagtglas: Zeeuwsch-Vlaanderen, een achterhoek aan den overkant, in Eigen Haard, 1876. Ds. J. Was: Oorsprong en lotgevallen van het dorp Waterlandkerkje in Zeeuwsch Vlaanderen, in Zeeuw- sche Volksalmanak, 1846. Metdankvoorhet verstrekken van inlichtingen aan: W. J. A. Dhontte Waterlandkerkje, PastoorO. Gielliet te Breskens, J. J.SchillemanteWaterlandkerkjeen M. J. Verbruggete Oostburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 12