18 Travee onder de toren van de noordelijke zijbeuk (detailsamengestelde pijler met punt bogige ascade) Tweedeen derde vrijstaande ronde pijler bij de noordelijke zijbeuk (kolommen en hun ascaden) door middel van een ziende bekapping. De meeste vroeggotische kerken uit de eerste helft van de XI lie eeuw hebben hun stenen overwelving pas in een later sta dium gekregen. In deSint-Bavokerkte Aardenburg is alleen de travee van de noordelijke zijbeuk onder de toren met steen overwelfd. Nochtans bestaan er en kele aanwijzingen vooreen aanvankelijk geplande overwelving van de zijbeuken, met name een paar ronde basementen naast twee van de pilasters die de dwars- muurtjes op gordel bogen bij de zuidelijke zijbeuk dragen, en in dezelfde zijbeuk, in de zuidoosthoek van de vierde travee, sporen boven de hoekpilaster die als ge- welfaanzetten zouden kunnen worden geïnterpreteerd. Wat de midden beuk en het dwarsschip betreft istijdens de restauratie een hou ten zoldering aangebracht in plaats van de vroegereziende bekapping. Wat nu de oorspronkelijke XIlie eeuwse vorm van overwelving betreft menen wij dat het be staan van een vroeger halfcirkelvormig houten tongewelf minder waarschijnlijk is: indien deze vorm - of een gebeurlijk puntbogig welfprofiel - beter met het oor- spronkelijkgeveldrielichtzou hebben ge harmonieerd zou dit betekenen dat de ge welf aanzet zich juist boven hettriforium bevond, waaruit volgt dat de bovenlich ten nutteloos zouden geworden zijn. De enige mogelijke plaats voorde aanzet van een dergelijkgewelfsitueertzich boven de bovenlichtzone: in dit geval zouden de ruimtelijke proporties wel aanzienlijk an ders zijn geweest dan wij die nu kennen en zou hettongewelf naar analogie met -M-g Dwarsdoorsnede over de middenbeuk van de Sint-Bavokerk te Aardenburg(Archief Zeeuwsch Genootschap 1971afb. 1 A. te lage aanzet van een houten tongewelf B. sterke proportiewijziging van de binnenruimte bij aanzet van een tongewelf boven de bovenlichtzone

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 18