Correctie 19 enkele Doornikse voorbeelden (Sint-Ja- cobs- en Sint-Ni klaaskerk) over de ruimte van de viering zijn voortgezet. Een vlakke houten overkluizing daarentegen laat zich beterinpassen bij dealgeheletendenstot horizontale geleding van de wanden en het gedrukt ruimtelijk aspect dat hieruit voortvloeit; bovendien kan een dergelijke vorm van afdekking in verband worden gebrachtmetonderanderedievan het voormalig dwarsschip met benedenkerk van de kerkte Damme. - H.J.A. van den Bossche; "De plaats van deSint-BavokerkteAardenburg in de ontwikkeling van de Scheldego- tiek", Archief 1971Mededelingen van het KoninklijkZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, blz. 22-36. De beperkte ruimte, aan deze bijdrage toegemeten, heeft ons genoodzaakt de beschrijving van de Sint-Bavokerk te Aar denburg te beperkentot een globaal-dis- criptieve voorstelling van de bouwhisto- risch-stilistische aspecten van dit bede huis zoals het er tijdens de XIlie eeuw heeft uitgezien. Specifiek-bouwarcheolo- gische problemen alsmede de talrijke sti listische anomalieën die het gebouw rijk is dienden derhalve buiten dit overzicht gehouden teworden of konden in het gunstigste geval net even in de rand wor den vermeld. Hetzelfde geldt ook voor de 'restauraties' en aanpassingen die hetge- bouw van de XVIe tot en met de XlXe eeuw heeft ondergaan, alsmede voor de aspecten en problemen der grote restau ratie van de jaren 1947-1956 tijdens de welke heel wat belangrijke archeologi sche en bouwhistorische gegevens aan het lichtzijn gekomen. De belangstellende lezer die omtrent deze aspecten meer verlangt te vernemen kun nen wij de hiernavolgende beknopte lite ratuurlijst aanbevelen. - E.H.TerKuile: "Aardenburg", Oud heidkundig Jaarboek 5,1936, blz. 37- 43. - Baron Verhaegen: "L'église Saint-Ba- von d'Aardenburg", Revue beige d'Ar- chéologie et d'Histoire de l'Art, 7,1937, blz. 311-326. - D. H. G. Bolten; in Kunstreisboek voor Nederland, IV, Amsterdam, 1953, blz. 387-389. - D. H. G. Bolten: "Overde bouwgeschie denisvan de St. Bavokerkte Aarden burg", Nederlands Kunsthistorisch Jaarboek, 6,1955, blz. 77-82. - J. G. N. Renaud: "Onderzoekingen in de Sint-Bavo te Aardenburg", Bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond, 6e serie, jrg. 9, afb. 3,Den Haag, 1956, kol. 189-194. - L. Devliegher: "De Sint-Bavokerkte Aardenburg", Bulletin van de Koninklij ke Nederlandse Oudheidkundige Bond, 6e serie, jrg. 9, afb. 3, Den Haag, 1956, kol. 197-214. - J.VanHinte: "Beknopteomschrijving van de Sint-Baafskerkte Aardenburg en van enkele grafschilderingen", 1000 jaarSint Baafs Aardenburg, Kerkbe stuurder Nederlandse Hervormde Ge meente Aardenburg, 1969, blz. 3-12. Het in het bulletin nummer 5, juni 1980, op pagina 34 genoemde orgel bevindt zich al sinds 1925 niet meer in de kerk van Serooskerke; hetwerd in dat jaar verkocht aan de gereformeerde kerkte Gapinge. Het be treffende orgel is daar nog steeds aanwe zig en is afgebeeld op pagina 29 van het zelfde nummer van het bulletin.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 19