De hervormde kerk van IJzendijke 5 PETER DON In het karakteristieke silhouet van IJzen dijke speelt de hervormde kerk een opval lende en belangrijke rol. Hoewel niet voorzien van een hoge of met een bijzon dere spits uitgeruste toren, trekt het ge bouw toch onmiddellijk de aandacht door de merkwaardige vorm van het dak, een combinatie van een hoog tentdak met klokketorentje en een lagerzadeldak. Ge bouwd op een langwerpige plattegrond met aan beide einden een driezijdige slui ting, staat het kerkje niet midden in het dorp, maartamelijkachteraf, op een met bomen beplant kerkhof tussen de huizen. Temidden van de Zeeuwse kerken neemt het een geheel eigen plaats in, niet alleen door vorm en situering, maarook doordat het de eerste kerk in Zeeland was, die speciaal voor de protestantse eredienst werd gebouwd. Kortom een kerk, om ver schillende redenen de moeite van een na dere kennismaking waard. Eerst echter iets meer over de geschiedenis van IJzen dijke en speciaal over de aanleg van het dorp. In de middeleeuwen was IJzendijke een welvarende plaats, die echter omstreeks 1400 door de zee geheel werd verzwol gen. De naamging vervolgens over op een nabijgelegen gehucht, dat in 1587 de kern ging vormen van een door de Span jaarden eromheen aangelegde verster king. In 1604 werd dit Spaanse fort ver overd door de troepen van prins Maurits, waarna het, als belangrijk steunpunt der Staatsen in de onmiddellijke nabijheid van de grens, werd uitgebouwd tot een sterke vesting met binnen de wallen een omvang rijk garnizoen. De vestingwerken werden aangelegd volgens de in de 16de eeuw vooral in Italië ontwikkelde nieuwe krijgsbouwkundigetheorieën. Het geheel kreeg de vorm van een regelmatig zes kant met bastions op alle hoeken en enke le ravelijnen in de vestinggracht, een ver dedigingsgordel (waarvan thans nog slechts geringe delen over zijn) die ook een flinke stad in de 80-jarige oorlog niet zou hebben misstaan. De samenleving zoals die zich in IJzendij ke in de jaren omstreeks 1600 ontwikkel de, was een nagenoeg compleet militaire. Soldaten maakten verreweg het grootste deel van de bevolking uiten enigszins normale plaatselijke gezagsverhoudin gen ontbraken. Het is daarom niet ver wonderlijk dat ook de aanleg van het plaatsje binnen de wallen volledig door militaire eisen werd bepaald: in het cen trum een groot rechthoekig plein ten be hoeve van de exercities, waaraan prins Maurits grote waarde hechtte, en daar omheen een al even rechthoekig, over zichtelijk straten patroon. Vermoedelijk was het een der ingenieurs van de prins die deze in het huidige dorp nog steeds herkenbare aanleg ontwierp. Het is interessant de dorpen IJzendijke (ontworpen in of kort na 1604) en Borsse- le (ontworpen in 16 16) te vergelijken. De overeenkomsten in de manier waarop plein en straten zijn gesitueerd zijn on miskenbaar, maarde verschillen maken duidelijk dat twee nederzettingen verge leken worden, waarvan de een op oorlog, de ander op vrede is ingesteld. Allereerst vinden wein Borssele geen wallen en grachten; integendeel, het dorp ligt naar alle kanten open. In de tweede plaats is de aankleding van het grote centrale plein een andere; hier geen geheel bestraat, leeg exercitieterrein als in IJzendijke, maar een grotendeels onverharde, dicht met bomen beplante ruimte. Hoewel de plattegronden van de beide dorpen ver wantzijn, is hettoch in een oogopslag duidelijk dat de oorspronkelijke functies sterk verschilden. De hervormde kerk van Willemstad. De aanbouw rechts is een onvoltooidetoren; een dergelijketoren, die hetcentraalbouw-idee van het exterieur verstoort, is het product van een traditie die wil dat elke kerk van een toren wordt voorzien. Een soortgelijke combinatie van centraalbouw en toren vinden we ook in Maassluis en in Burgh (foto De hervormde kerk van IJzendijke (foto RDMZ) RDMZ)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1981 | | pagina 5