te zien, strooi ik toch. een beetje havermout. Rechtop in zijn typische houding, of is het een zij? Want dat kun je zo niet zien, zit het roodborstje, dat een tikkeltje kleiner is dan een huismus, met de grote rode borstvlek te pronken in de zon. De navenant grote donkere ogen vol gen nauwgezet mijn handelingen, het fijne snaveltje enigszins eigenwijs de lucht ingestoken. Ja tam zijn ze wel, die roodborstjes die volgens ringonderzoek in de win ter uit noordelijke streken naar ons land toekomen. Onze eigen roodborstjes zijn dan naar het zuiden getrokken. Maar wat gebeurt er nul Ineens vliegt het snaveltje de lucht in en begint het roodborstje luid te zingen, de veer tjes van de rode borst uitgezet zodat de rode vlek nog groter lijkt. Een rivaal komt te dicht in de buurt en dat veroorzaakt direct gebakkelei, want ook in zijn winter kwartier bakent het roodborstje een territorium af waar binnen geen soortgenoten worden geduld. G-ewoonlijk struint "ons" roodborstje alle tuinen in de buurt af, maar onze tuin schijnt dan toch duidelijk ook tot zijn territorium te behoren, want het andere rood borstje druipt bedremmeld af. Begin maart was hij weer weg. Waarschijnlijk weer naar het noorden getrokken om voor het nagesclacht te gaan zorgen. Wij hebben maar een kleine tuin en dan moet je er niet op rekenen in de zomer daar een roodborstje te zien, laat staan dat er eentje komt broeden alleen in grote tuinen, parken, boomgaarden en bossen. Hun nestje verbergen ze op de meest uiteenlopende plaatsen. Soms zelfs in holletjes in de grond, andere keren meters hoog in klimop en boomholten. Nestjes zijn ook al gevonden in een achteloos weggeworpen conservenblikje of een op zijn kant liggende bloempot. Ze zijn ook veel schuwer dan onze wintergasten en boven dien altijd verborgen door het gebladerte. Daarom is de winter het beste seizoen om met dit vogeltje kennis te maken. BMGrootjansSchuberthof 15» 4536 AL Terneuzen. 4 2

de Steltkluut | 1985 | | pagina 28