-4- ZEEUüJSE JEUGDMEMORIE Je kunt noe moeilijk beschrieve, Uat da-t-er lêêter van 't Zeeuws over za bluve. 'k Not zaege, dat 't 'n aorig têêltje is En de vertelsels er bin ok nie mis, nèr as je 't nog kan praote verdikke, Dan kom je ok van Overzand, net as ikke. Ueet je nog, uat 'n "rugesoöd" is? En dat de beuter op de "fooie" stit? En ken je ok nog een "spinne"? Weet je, hoe ze vroeger zout ginge winne? Vroeger gingen ze ok erten "pikke". A je dat nog weet, kom je van Overzand, net as ikke. En je mie 'n "bollekèt" kon spele En mie "murpels"groene en gele; A je 'n stove kent mie 'n "teste", Wir a je je voeten op wermden as de beste; En as je 'n ander ielp zonder wegen of wikken, Dan kom je ok van Overzand, net as ikke. Ueet je ok nog, wat 'n "rêêpzak" is Dan kwieme ze reêpe overschot, op 't land, A den oest stoeng in de stuken En weet je nog, wat een "koszak" is? A je dat oollemille nog zie zitte, Dan kom je ok van Overzand, net as ikke. Boereveinters droege een boezeloen; In de weke estreept en 's zondags zwart. Dan ao ze ok nog 'n aollesdoek an, Hooi ekleurd, dat zat er an 1 Ken je 'n garrebalje en 'n boerenoed? Je valt mee, verdikkeI Dan kom je ok van Overzand, net as ikke. Buten, 'n aende van 't uus, di was een welle En an 11 uus 'n regenbak. Z' ao ok nog 'n pitketel nêêgelang den dag: in de weke êên van zienk en zondags van koper -5- Net as de vrouwlienen: in de weke kleine en zondags grote stikken. Ueet je dat ok nog, dat kom je van Overzand,net as il< En dan was er nog 'n "têêltuun" Bie de welle. Di wiere de "têelen" eschuurd. Die zetten ze d'r op om te drogen En 's eêvens êêlden ze die dan binnen; Nie alleen in Overzand, mèr ok op Kwiddamme, verdikke En s-iêrenoek en Eintjeszand: di praote ze ok net as ikke! HAAREN Br. ADELBERTUS VERWEULE RILLAND Zoekend naar enkele gegevens om bij mijn stamboom te voegen, kwam ik terecht op het Gemeentearchief van Reimerswaal Daar mocht ik het notulenboek van de Gemeenteraad v< Rilland inzien. De bedoeling was, gegevens te vinden over Anthony BUTIJN, de laatste schout, tevens eerste burgemeeste: van Rilland. Deze man was de overgrootvader van mijn grootmoeder van moeders zijde. Dat viel echter tegen, want ik vond bijna niets over zijn persoon als schout en burgemeester. Toch was het boek wel interessant bij nader inzien. Tussen die nietszeggende notulen stond hier en daar een Proces-Verbaal. Zo vond één der schaapherders in het schorre het lijl van een ongeveer 6 jaar oude jongen die was verdronk Enige bladzijden verder vond ik een burenruzie. Dat ging er als volgt aan toe: Notulenboek Gemeenteraad Rilland N° 19. Heden den 30-10-1824 om ts morgens 8 uur compareerd voor mij, schout der gemeente Rilland, district Goes, provincie Zeeland: Dingenis Ueststrate, van beroep a beider te Rilland, dewelke verklaarde, dat zijne huis vrouw, Neeltje van Oosten, laatstleden Woensdag, doo

Varia Zeelandiae | 1984 | | pagina 4