1 2 "Mijn moeder moest naar Oostkapelle om daar de bevalling af te wachten." Is het hem nou of niet? Het enige waaraan we hem kunnen herkennen, is de oude foto die telkens weer wordt hergebruikt op de achterkant van zijn boeken. Donkere bos haar en een baard. We hebben een afspraak met hem bij een restaurant aan de Vlissingse boulevard. Aarzelend: "Bent u Wim Hofman?" We hebben goed gegokt! Kinderboekenschrijver en illustrator Wim Hofman blijkt een aardige man, met veel fantasie (hoe kan het ook anders?) en een vriendelijker kijk op de wereld dan zijn boeken soms doen vermoeden. Wij boffen maar dat we deze Zeeuwse Hoogvlieger mogen interviewen. Als het Hofmanjaar in 2006 losbarst, zal hij het vast erg druk krijgen. Wim Hofman is een geboren Zeeuw. Een Vlissinger in hart en nieren. "Als het niet voor de bombardementen was geweest in februari 1941 was ik daar ook geboren. Mijn moeder moest net als alle zwangeren naar Oostkapelle om daar de bevalling af te wachten." Terwijl hij het vertelt, schemert nog spijt over deze samenloop van omstandigheden tussen zijn woorden door. Door zijn behoefte aan vrijheid en ook omdat hij goed kan leren, krijgt Wim de kans door te leren op kostscholen na de lagere school. "Kinderen uit de armere gezinnen leerden niet verder, maar ik heb mijn ouders zelfs gesmeekt om me te laten gaan. Ik wilde heel graag weg." De vrijheid lonkte en Wim was een kind dat graag zijn eigen gang ging. Pas jaren later, in 1971, keert hij terug. Inmiddels heeft hij theologie gestudeerd, is kapelaan geworden, heeft Afrika bezocht, is getrouwd en hij heeft zijn eerste boek gepubliceerd. "Te veel om op te noemen", heeft hij in die jaren gedaan. "Het was niet zo makkelijk om hier een baan te vinden. Anders was ik misschien wel eerder teruggekomen." De baan die hem uiteindelijk naar Zeeland terugbrengt is die bij de Culturele Raad van de Provincie Zeeland. Tot zijn ergernis stelt de provincie dan nog als regel dat werknemers in Middelburg moe ten zetelen. "Zodra ik daar onderuit kon, ben ik naar Vlissingen verhuisd."

Scheldestromen/de Waterwerker | 2005 | | pagina 12