Pieterman krïïp ik vaak uit en de foto s H Het ons-gevoel i i Is oktober warm r^en fijn, het zal een scherpe winter zijn; maar is hij nat en koel, 't is van een zachte winter 't voorgevoel. Plastic soup Benieuwd geworden naar het verhaal van de dijkwerkers? Bezoek dan eens het Polderhuis aan de Zuidstraat in Westkapelle. Ook het verhaal van de oorlog en daarmee gepaarde overstromingen wordt er nauwkeurig belicht. Het Polderhuis is tot november dagelijks open van 10.00 uur tot 17.00 uur. In de periode november tot en met maart is het museum open op woensdag tot en met zondag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Sociaal Dijkwerker werd je niet zomaar. Je kon alleen van vader op zoon dijkwerker worden, anders kwam je zo'n bende niet binnen. Huib vertelt over het sociale karakter en de onderlinge saamhorigheid. "Ze waren enorm sociaal. Het werk werd eerlijk verdeeld en alle dijkwerkers verdienden evenveel. Als er een dijkwerker overleden was, werd de weduwe nog een bepaalde periode betaald. Ze zeggen dat de onderlinge saamhorigheid van Westkapelle daar nu nog vandaan komt." Maar ze waren ook niet mals, vertelt Huib even later. "Vergis je niet, ze hebben verschillende keren gestaakt. Er is zelfs een marechausseekazerne gebouwd om de dijkwerkers in toom te houden." Paalworm In het museum een voorbeeld van een paal met gesmede spijkers. "Dat is tegen paalworm", legt Huib uit. "Rond 1730 ontdekten ze het hout vretende beestje. Waarschijnlijk is de paalworm een keer met een VOC-schip meegekomen. Ze verzonnen van alles om er vanaf te komen. Uiteindelijk bleek dat alleen creosoteren echt hielp." Eigen touwtje Het werk aan de dijk was puur handwerk. Het heien van palen voor een paalhoofd is dankzij de Wasschappelse Heiploeg een werk dat veel mensen door demonstraties wellicht al eens gezien hebben. Westerbeke: "Ieder had vroeger z'n eigen touwtje dat ze eraan knoopten. Omdat je het heel de dag vast moest houden, hadden ze het liefst hun eigen touwtje. De één had liever een soepel dun touw en een ander prefereerde een dik stugger touw." 10 ihzendingen welkom: commükicatie@sc1rciaestromeh?iif De bleten- en aardappeloogst Is weer In volle gang en dat geeft extra verkeersdrukte op de polderwegen. Het zware materieel dat hiervoor nodig is maakt ook gebruik van deze wegen. Slik, mist en regen kunnen gevaarlijke situaties opleveren. Let dus goed op elkaar! De foto van de vissen op de voorpagina van het zomernummer van Scheldestromen kan ik niet thuis brengen. Ik heb een poster waarop alle in Nederland verkrijgbare vissen zijn afgebeeld, maar deze staat er niet bij Met vriendelijke groet, J. Kistemaker Vlissingen We kunnen ons voorstellen dat u deze vis niet direct kunt thuisbrengen, het gaat om een pieterman. De giftige stekels die deze vis heeft, zijn eraf geknipt. Ik weet, ongeacht het tijdschrift, wat het waterschap doet en voor staat. Het tijdschrift Scheldestromen draagt wel bij aan een positief imago (het ons gevoel) van het Zeeuwse waterschap. Vandaag viel het magazine weer in de bus. Ik heb het met veel plezier gelezen. Ook het artikel over de plastic soup. Een pagina eerder stond een kort stukje over de inktgeur. Daarmee geven jullie aan dat er over duurzaamheid wordt nagedacht voor wat betreft het gebruik van de drukinkt. Ik vind dan het plastic, gebruikt bij verzending, daar niet bij passen. Dat kan toch ook met biologisch afbreekbaar plastic? Groet, Reint Rengers Middelburg U heeft helemaal gelijk dat als we een artikel over plastic soup schrijven, en ons tijdschrift dan in 'gewoon' folie verpakken, dat wat tegenstrijdig overkomt. Een aantal jaren geleden hebben we overwogen om ons tijdschrift in biologisch afbreekbaar plastic te verpakken. Destijds hebben we hier niet voor gekozen omdat het aanmerkelijk duurder was. Wie weet dat er de komende tijd nieuwe (goedkopere) mogelijkheden komen. Misschien zou u de lezers kunnen vragen het blad niet meteen bij het oud papier te doen. Doorgeven aan buren of bekenden is misschien een optie. Bij deze! 11 Linksonder: Huib Westerbeke is een van de 150 vrijwilligers van het Polderhuis. Rechtsonder: Net echt, het wassen beeld van dijkwerker Sacheus Dekker. Scheldestromen herfst 2014 i jQV Scheldestromen herfst 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 6