achter "Let u op de lichtjes. "Elke keer als ik over een brug fiets, denk ik 'de brug zal toch niet opengaan terwijl ik er nog niet helemaal overheen ben'. Ik zou het ontzettend leuk vinden om te zien hoe het op afstand bedienen in z'n werk gaat." Lezer Louwrien Houtekamer (75) heeft één prangende vraag: 'zien ze mij wel als ik over een brug fjets?' 16 "Goedemorgen Sluis Vlissingen. hier Maribel. wanneer gaat de Stationsbrug open?" "Goedemorgen Maribel, u hoeft niet zo lang te wachten, we gaan over twee minuten open, om 10.50 uur. Bij deze het verzoek om dichter bij de brug te gaan liggen." "Dank u. is er dan ook aansluiting?" "Nee, de blauwe golf is net geweest. Het hangt af van het aanbod, bij vijf of meer en anders om 11.05 uur." "Bedankt, over." Zomaar een van de marifoongesprekken in de nautische centrale in Vlissingen. Samen met lezer Louwrien Houtekamer zijn we te gast in het blauw-rode gebouw bij de sluizen van Vlissingen. Het is vandaag geen stralend zomerweer dus het is nog niet zo druk in en rond de sluizen. Slechts een paar jachtjes komen de sluis van Vlissingen binnen gevaren. Goed te zien vanuit het gebouw maar de meeste ogen zijn gericht op de tientallen beeldschermen. Rayonmedewerker Leo van Driel (55) geeft een toelichting op het werk van de operators. "We doen hier de aansturing van de sluizen van Vlissingen en Veere, de bruggen over het Kanaal door Walcheren en de twee bruggen over de Arne. Ook de Zeelandbrug wordt vanuit hier bediend. Daar" -hij wijst naar de voorkant van het gebouw- "worden de sluizen bediend, en hier in het midden, alle bruggen." Vier operators verdelen het werk, een secuur werkje wat overgaat van camerabeelden bestuderen, naar het bedienen van de knoppen en het doorgeven van het aantal vaartuigen aan de collega: "Er komen er twee jouw kant op." Rinkelende bellen "Is het verplicht om als boot contact op te nemen via de marifoon?", vraagt Louwrien. Leo: "Nee, voor de recreatievaart niet. Iedereen heeft tegenwoordig ook wel een mobiele telefoon maar het kan ook zonder communicatie." Als Louwrien ziet hoe veel er op de beeldschermen zichtbaar is, is ze al een stuk gerustgesteld: "Ik ben altijd blij als ik over de brug ben maar zie nu wel datje echt heel duidelijk zichtbaar bent als fietser." Leo legt uit dat het niet zo maar kan gebeuren dat de slagbomen naar beneden gaan als je er nog onder bent. "De operator laat met één druk op de knop de slagbomen in de rijrichting zakken maar bedient de andere slagbomen (aan de overkant in tegenstelde richting) zelf. We hebben Sluis Vlissingen: Vanuit de Nautische Centrale Vlissingen - het rood/blauwe gebouw bij de sluizen - bedient de Provincie Zeeland de sluizen van Veere en Vlissingen, de bruggen over het Kanaal door Walcheren en de Zeelandbrug. In de zomer werken er 18 mensen in ploegendiensten aan deze besturing op afstand. 17 door Linda van Dijke Scheldestromen herfst 2014 Bij de Dril wachte Scheldestromen herfst 2014

Scheldestromen/de Waterwerker | 2014 | | pagina 9