g °P een g achter de schermen ZEELAND "Vanochtend ben ik nog naar Londen gevlogen." Hoe gaat het eraan toe op een vliegveld en wat komt er allemaal bij kijken? Samen met lezer Chris van Haaften (39) uit Arnemuiden mogen we een kijkje nemen op Vliegveld Midden Zeeland Havenmeester Jeroen Vermue (32) legt het uit in de verkeerstoren. De toren valt niet echt op, maar bovenin heb je een prachtig wijds uitzicht op het vliegveld en de omgeving. Het is een drukke middag met vliegtuigen die komen en gaan. Piloten komen aan de balie in de verkeerstoren betalen voor het gebruik van het vliegveld en het aftanken van hun vliegtuigen. Zenuwcentrum Lezer Chris mag plaatsnemen achter de computer van havenmeester Jeroen. Hij ziet de vluchtgegevens, verwachte landingen, windsnelheid en temperatuur. Op een ander scherm is te zien welke vliegtuigen over Zeeland vliegen. Jeroen wijst op het scherm naar een helikopter die boven Vrouwenpolder vliegt. "Deze gaat zo meteen landen met een filmploeg aan boord. De helikopter komt van de Bokalift, een gigantisch werkschip van Boskalis." Ondertussen blijven de aanvragen van de piloten bij Jeroen binnenkomen. Internationale alfabet "Alpha Lima Foxtrot." De letters vliegen met een rap tempo rond onze oren. Chris: "Hoe kun je dit verstaan? Het lijkt wel abracadabra en het praten gaat zo snel." Jeroen zegt lachend: "Ik weet ongeveer welke vluchten ik kan verwachten want ik zie ze op mijn scherm. De piloot meldt zijn vliegtuignummer wat ik hier op het scherm heb staan." Theorie is best pittig Chris: "Wat heb je nodig qua opleiding om een klein vliegtuig te mogen besturen?" "Je moet als eerste je theorie-examen halen en dat is best pittig", zegt Jeroen. "Om aan het vliegexamen te mogen beginnen moet je minimaal 45 vlieglessen hebben gehad." Jeroen vliegt zelf ook en is vanmorgen nog naar Biggin Hill gevlogen, een klein vliegveld onder Londen. Daarna heeft hij nog een fotovlucht boven Zeeland gemaakt. Walk around "Het is ontzettend belangrijk om goed voorbereid aan je vlucht te beginnen en het onverwachte zoveel mogelijk uit te sluiten", vertelt Jeroen. "Voor vertrek moet je verplicht een checklist doorlopen en doe je een walk around, een soort visuele inspectie rond je vliegtuig." Chris: "Mag je ook zelf je vliegtuig onderhouden?" Jeroen: "Nee, dat mag een piloot niet zelf doen. Na elke 50 vlieguren moet er verplicht onderhoud worden uitgevoerd door een erkend onderhoudsbedrijf." Ondertussen is de helikopter vlak voor de verkeerstoren geland en stapt de bemanning van de filmploeg A Vliegveld Midden Zeeland Een lezer krijgt een kijkje in de keuken bij een bedrijf of gebied waar normaal geen publiek is toegestaan. door Chantal de Putter Scheldestromen herfst 2018 Een havenmeester vliegveld De 1-kilometerlange baan ligt oost-west, is semi-verhard en kan vliegtuigen ontvangen tot 6.000 kg (19 personen). Vliegen is alleen toegestaan tijdens de wettelijk vastgestelde uniforme daglichtperiode. In de zomer is dat tussen 9.00 en 20.00 uur. Het gemiddeld aantal vliegbewegingen per dag is 70. Scheldestromen herfst 2018 :17

Scheldestromen/de Waterwerker | 2018 | | pagina 9