'DE WELLE' - KOUDEKERKE Dit keer dient U zich naar de 'Welle' in Koudekerke te haasten, als U tenmin ste nog langs dit piekje wilt wandelen. Eigenlijk is het al te laat, want genieten is er niet bij nu 'spontane' sloopakties door vandalen zijn begonnen. Nog niet zo lang geleden was dit een leuk straatje dat door zijn smalle profiel de ruimte van het Dorpsplein visueel goed afsloot van de wereld er achter. Eigenlijk is dit een goed voorbeeld van een discussie over kleine monumenten met de vraag: 'Is deze gevel nu mooi en verdient hij het om behouden te blijven? De meningen zullen hierover zeker verdeeld zijn. Wat de één ouwe troep vindt, zal de ander aardig en zelfs mooi vinden, Monument, cultuur historie of industriële archeologie, het zijn allemaal te 'zware' begrippen voor ons onderwerp. Maar toch! Wat ons betreft mag deze gevel gespaard worden. Niet alleen omdat de voor gevel en de massa zo goed aansluiten bij de overige bebouwing van het dorps plein, maar ook door de lage gevelhoogte, de witgeschilderde muur en de rode oud-Holandse dakpannen, terwijl het ritmisch herhalen van de raampartijen net lang genoeg is om niet in saaiheid te vervallen. De vormgeving van de raampartijen suggereert een bedrijvigheid uit een tijdperk van weleer en is zeker zeldzaam op Walcheren. Dat klopt ook wel, want de smederij - dat was het pand oorspronkelijk - is eind achttien honderd gebouwd. De heer Roose sr. wist te vertellen, dat de smederij er al stond vóórdat de toenmalige smid de Loof naar Amerika vertrok. Dit was rond de eeuwwisse ling. Het heeft ook lange tijd dienst gedaan als smederij en werkplaats van de gebr. de Kam, ook een begrip in Koudekerke en omgeving. Voor deze smederij 24

de Wete | 1984 | | pagina 26