pelle, Rammekens en Vlissingen, waar de dijken waren gebombardeerd en de stroomgeulen diepe sporen in het land hadden geslepen. Alle vier de nieuwe kreekgebieden werden tijdens de naoor logse verkaveling bebost en daar kwam opnieuw een dieren- en plantengemeen schap op. Na de oorlog bleven restanten van Duitse verdedigingswerken en geallieerd aanvals- tuig in het landschap achter; ze werden niet allemaal opgeruimd, zoals is te zien aan de roestende landingsboten op (of lie ver gezegd in) het strand bij Rammekens. De tankwallen, bunkers en landingsvoer tuigen trekken ook planten en dieren aan. De bunkers bieden bijvoorbeeld onderdak aan kolonies vleermuizen. Nu veel huizen, boerderijen en oude fabrieksterreinen - dé traditionele verblijf plaatsen van deze dieren - ongeschikt zijn gemaakt (geïsoleerd) of verdwenen, vin den ze hun toevlucht in de bunkers, die daarmee aan belang hebben gewonnen. De Tweede Wereldoorlog heeft dus ook voor nieuwe elementen in het landschap gezorgd. De aanleg van natuurvriendelijke oevers kan op verschillende manieren gebeuren en diverse doeleinden dienen. Plaats je een beschoeiing van natuurvriendelijk materiaal iets uit de kant, dan kat: een moerasvegetatie ontstaan. Het bergend vermogen van de kreek of water gang wordt groter met een natuurvriendelijke oever, zodat de landbouwgronden beter worden ontwaterd en het peil van het grondwater kan worden verhoogd zonder problemen voor de landbouw. De foto is genomen onder Hoogelan- de, bij de brug over de Domburgse watergang, (foto Leo Hollestelle)

de Wete | 1997 | | pagina 23