Een bloederig verhaal uit Veere Het zal je toch maar gebeuren dat je, uit gerekend op de dag dat er iemand met een broodmes wordt vermoord, jezelf in de vingers snijdt en onder de bloedvlekken bij kennissen aanklopt om onderdak te vra gen. Dat overkwam de 23-jarige Veerse banketbakkersknecht Louis Roland in 1881Hij werd dan ook prompt enkele weken na de moord als verdachte opge pakt en moest zich voor de rechtbank ver antwoorden. Hier volgt zijn verhaal. Louis, die op 20 juli 1881 als banketbak kersknecht in dienst was getreden bij de Middelburgse bakker Dirk van der Made, waar hij ook in de kost lag, kreeg op 9 september 1881 zijn ontslag, omdat hij 'onwillig' was. Louis keerde daarop terug naar Veere en ging weer bij zijn moeder wonen, de weduwe Roland die op de Kaai het naar de familie genoemde Hotel Roland dreef. Toen Louis hoorde dat er in Bergen op Zoom landbouwfeesten gehouden zouden worden, wilde hij daarheen. Omdat hij geen geld meer had, stal hij uit de secre taire van zijn moeder een Engels bankbil jet van vijf pond en vertrok daarmee naar Vlissingen. In deze plaats wisselde hij het bankbiljet om voor Nederlands geld. Hij besteedde er ongeveer tien gulden van bij de 'huisvrouw'Aves en vertrok daarna per trein naar Bergen op Zoom. Tijdens zijn verblijf in deze Brabantse stad solliciteerde hij bij bakker Baartmans, die bereid was hem per 1 oktober voor drie maanden in dienst te nemen. Brandewijn Eenmaal terug in Veere vertelde Louis het blijde nieuws aan zijn moeder. Hij zei dat hij 14 gulden per maand zou gaan verdie nen, met gratis kost en inwoning. Omdat 1 5' oktober op een zaterdag viel, had bakker Baartmans het goed gevonden dat hij op zondag 2 of ten laatste op maandag 3 oktober zou beginnen. Op 1 oktober besloot Louis om toch maar af te reizen naar Bergen op Zoom en rond drie uur verliet hij de ouderlijke woning. Omdat hij ruim de tijd had om de trein van half zes te halen, bleef hij nog een tijdje in Veere rondhangen. Hij maakte een praatje met gemeenteontvanger RJ. Geldof en dronk in een café drie glaasjes brandewijn. Daarna begaf hij zich te voet op weg naar Middelburg. Toen het schemerig begon te worden, kwam hij bij de herberg Halver wege. Hier besloot hij naar binnen te gaan; hij gebruikte zeven glaasjes brandewijn en een glas melk. Tevens trakteerde hij een daar aanwezige bezoeker op een borreltje. Rond zeven uur verliet hij de herberg om, volgens zijn zeggen, nog op tijd bij het station te kunnen zijn, waar om half acht de laatste trein naar Bergen op Zoom zou vertrekken. Buiten gekomen werd Louis, die nooit ster ke drank gebruikte, onwel. Hij waggelde naar een hooiberg een eindje verderop en ging hierachter zijn roes liggen uitslapen. De volgende morgen keerde hij weer terug naar Veere. Volgens zijn gewoonte ging hij ook nu om half tien naar de mis in de roomskatholieke kapel op de Kaai. Rond drie uur 's middags moet hij Veere weer hebben verlaten, want rond die tijd zag sluisknecht Ballast hem lopen in de rich ting van de straatweg naar Middelburg. Het moet zo rond de klok van half negen geweest zijn toen hij in de provinciehoofd stad aanklopte bij schoenmaker Will, die hij had leren kennen toen hij in dienst was bij bakker Van der Made. Bij het binnen komen stak hij zijn linkerhand uit, aange-

de Wete | 1997 | | pagina 28