was. Op de vraag wat hij gedaan had tus sen zaterdag vier uur en zondagavond half negen op die bewuste dagen, antwoordde Louis Roland dat hij in beschonken toe stand achter een hooischelf had gelegen zonder dat iemand hem had opgemerkt. Hij had niet eerder de stad in gedurfd dan toen het donker was geworden, omdat hij onder de bloedvlekken zat. Op de vraag van de voorzitter: "Hebt gij dien man vermoord, bestolen en in brand gestoken?" antwoordde Louis zonder blik ken of blozen, kalm en vast: "Neen, mijn heer de president." De procureur-generaal eiste levenslange tuchthuisstraf. De advocaat van Roland, die tot slot van het proces het woord kreeg, bracht naar voren dat het tijdstip waarop de moord gepleegd was, niet bekend was. Roland zou, als hij de dader geweest zou zijn, zich niet op zondag in Veere hebben vertoond. Bovendien hadden zijn kleren niet naar de petroleum geroken. De advocaat achtte ook niet bewezen dat het gouden horloge en de gouden bril van het slachtoffer in het bezit van Roland waren geweest. Tevens was er een aantal, nog onbekend geble ven personen die eveneens van de moord verdacht zouden kunnen worden. Zo had er bijvoorbeeld op de bewuste zondagoch tend een onbekende man bij het echtpaar Hendrikse aangeklopt en gevraagd om buurman Snijders wakker te porren, wel licht met de bedoeling om bij hem binnen te dringen. En wie was de onbekende man met de hand tegen de borst en met haasti ge pas, die diezelfde zondagavond om half twaalf in de Lange Delft in Middelburg was gesignaleerd? Op het eind van de debatten werd door Roland, met een minder kalme stem dan gedurende de verhoren, het volgende gezegd: "Bij den afloop dezer gewichtige zaak doe ik een beroep op de rechtvaar digheid mijner rechters en verklaar ik dat ik niet schuldig ben." Bij gebrek aan bewijs werd Louis Roland door het Gerechtshof uiteindelijk op 17 augustus 1882 vrijgesproken. Omdat men ook in de jaren daarna de dader niet meer heeft kunnen opsporen, is deze laatste in Veere gepleegde moord tot op de dag van vandaag onopgelost geble ven. J.H. Midavaine Geraadpleegde bronnen: - De Middelburgsche Courant van 5 oktober, 6 oktober, 7 oktober, 8 oktober, 11 oktober, 8 november, 11 november, 15 december 1881,10 januari, 31 januari, 1 februari, 2 februari, 28 februari, 27 april, 13 mei, 14 juni, 15 juni, 1 juli, 10 augustus, 11 augustus, 12 augustus en 17 augustus 1882. - De Goesche Courant van 1 en 2 juli, 12 augustus en 24 augustus 1882. - De Zierikzeesche Nieuwsbode van 6 oktober 1881 en 12 augustus 1882. - Politie Nieuws van 31 oktober 1881.

de Wete | 1997 | | pagina 33