Het Zeeuws Filmarchief Royaal bewaren en spaarzaam vertonen kennis met de Noorse gnav-deskundige mevrouw Bjorg Huldt-Nystrom. Zij vertelt dat het spel al in de veertiende eeuw in Italië bekend was, en wei als een aan mannen voorbehouden hasardspel. Het kwam noordwaarts ook in Duitsland terecht, waar het de naam 'Vogelspel' kreeg, naar de in het spel voorkomende koekoek. Velen denken dat gnav een kaartspel is geweest totdat de piëtistische Deense koning Christiaan de Zesde in de achttiende eeuw het kaartspelen verbood. De liefhebbers lieten zich echter hun spel niet afnemen en vervingen de kaarten door doppen. Tenslotte importeerden Noor se studenten vanuit Kopenhagen het gnav- spel in hun vaderland. Ik merk hierbij op dat ik mijn artikel uit 1986 begon met een citaat van Inger Ekfelt, die haar verhaal aanving met de mededeling dat zij als kind gnav zowel uit de zak als met kaarten had gespeeld. De naam gnav komt volgens de deskundi ge van de in het spel voorkomende kat die miauw zegt, en daarvoor zei men in het oude Deens-Noors gniao. Ik heb geen reden om aan de woorden van mevrouw Huldt te twijfelen en neem daarom voorlopig aan dat het spel op de een of andere manier vanuit Italië via-via in Zeeland terechtgekomen is. Omdat het spel al in de veertiende eeuw in Italië voorkomt, kunnen we 'de West' als oorsprong schrappen, daar Amerika pas in 1492 ontdekt werd, terwijl een achttiende- eeuwse Jan Slabber als ontwerper nog ondenkbaarder is. Men zou nog kunnen aarzelen tussen Italië en Spanje vanwege het Spaanse matador, maar ik heb nu ont dekt dat dit woord ook in het Italiaans voorkomt, zij het als matatore. Tussen haakjes: ook het recente Noorse krante artikel noemt 'matador-doppen'. Nu we de vermoedelijke reisroute van het spel door Europa en de oorsprong van het Scandinavische woord gnav kennen, blijft nog één vraag open: waar komt de Zeeuwse benaming 'Slabberjan' vandaan? In elk geval ben ik de naam in de knipsels uit de Aftenposten niet tegengekomen. K. Kareis Met de nodige regelmaat duikt het Zeeuws Filmarchief in de berichtgeving in kranten op. Bijvoorbeeld tijdens de Zeeuwse Film dagen die door de Middelburgse Stichting Cinema worden georganiseerd, zoals afgelopen maart het geval was. Ook toen bleek weer dat oude filmopnamen fascine ren: hoe schokkerig het beeld ook is, de herkenning van personen en situaties is voor velen een genoegen. Ook voor jonge re generaties zijn de beelden vaak een 'ogen-opener' van jewelste. Naast een publiekstrekker is het filmmateriaal histo risch zeer interessant. De Werkgroep Zeeuws Filmarchief is in 1989 in het leven geroepen door instellin-

de Wete | 1997 | | pagina 35