ERB L.B.D. Buurman Wisse vertrok met zijn gezin naar Serooskerke. Onze andere buurman, De Oude, had met zijn vrouw toevlucht gezocht in een aanbouw van zijn huis. Dit ontdekten we toen we zijn gezicht zagen opduiken achter het kleine wc-raampje dat uitzag op ons bedrijf. Het was daar levens gevaarlijk, want ze hadden geen enkele Het persoonlijke armplaatje van Evert Blaas van de Middelburgse Luchtbeschermingsdienst (L.B.D.). (collectie E.G. Blaas) vluchtweg. Gelukkig konden we hen een lege autobox aanbieden. De hoofdingang van onze zaak zag uit op de achterzijde van het stadhuis. Van bode Kik mochten we bij het volgende lucht alarm onder de toren van het stadhuis schuilen. Toen we bij dat alarm daarheen vluchtten, viel er een granaat in het stad huis en kregen we een massa glas over ons heen. Zo waren we van dichtbij getui ge van de laatste raadsvergadering in dit prachtige stadhuis. Bij het afblazen van het alarm gingen we weer naar huis. Daar ontdekten we dat alle ramen verdwenen waren; de gordijnen waaiden naar buiten. We hoorden dat het Entrepot en een huis naast de watertoren op het Molenwater in brand stonden. Het was tijd om te vertrekken. De enige auto die overgebleven was, bracht ons naar Oostkapelle. Op een boerderij vonden we onderdak voor de nacht. De volgende morgen kwamen mijn vader en buurman De Oude terug uit de stad. Ze vertelden ons dat we alles, maar dan ook alles kwijt waren door de brand. Gelukkig konden we voorlopig intrekken bij de ouders van mijn moeder, die in de Nieuwepoortstraat woonden. Mijn vader besefte maar al te goed dat met het wegvallen van het bedrijf ook de inkomsten zouden stoppen. Hij zocht naar een nieuwe ruimte om te kunnen werken. Collega-garagehouder Kievit uit de Sint Janstraat bood hem het gebruik aan van de leegstaande garage op de hoek Sint Janstraat-Zusterstraat. Er was al snel weer werk. De klanten kregen hun eerder gevor derde auto's weer terug. De Nederlandse militairen hadden ze niet meer nodig. De auto's waren door de camouflage onher kenbaar geworden. Men had ze met dikke klodders verf besmeurd en daarna had men er nog zand op gestrooid. Met de groene zeep van kruidenier Heijnsdijk moesten wij al deze sporen verwijderen. Dat lukte ons omdat de verf nog nauwe lijks droog was. Veel plezier hebben de auto-eigenaren van hun schoongewassen auto's niet gehad. Kort daarna werden hun auto's door de Wehrmacht gevorderd. Er was een grote vraag naar transportmid-

de Wete | 2008 | | pagina 18