toen. Linnen was de goedkoopste stof en werd gebruikt voor beddengoed, doeken, lapjes en vooral hemden, het zogenaamde lijfgoed. Katoen was duurder omdat het werd geïmporteerd. Pas in de negentiende eeuw werd katoen in Europa zelf geweven. Wol was duurder dan katoen en linnen en werd vooral gebruikt voor jassen. Lijfgoed voor mannen en vrouwen bestond uit hemden van linnen. De mannenhemden Verschot gedaen bij Dirck Huibrechtsen als de weese van Jannes Leendertse Vijffpondt over stoffe tot een rock en bronck met maken samen voor een paar schoen voor 11 ellen lijnwaat tot hembden voor kant tot de selven en 1 paar kousen voor 't maken van 4 hembden voor lijnwaat om beffen etc voor een paar schoen aen geit hem gegeven voor een schoolbert etc voor lappen van schoen voor een pack kleederen met stoffagie voor een paar kousen en drijnckgelt voor 't maken van een pack kleederen voor lijnwaat, lint, lappen van schoen en drinckgelt voor 1 paar schoen en twijn voor een hoet voor een paar kousen voor een paar dito voor lappen van schoen voor lappen als boven aen drijnckgelt voor lappen van schoen voor een schaar en fries tot wanten voor lappen van schoen voor 1 paar kousen voor 't schrijven van een huijrceel7 verlies op schellingen voogt over :9:— -:5:- 1:2:- -:4:- -:4:~ -:2:6 ;5;— :2;— -:2:6 -:1:6 -:5:9 -:4:6 -:4:8 -:2:6 -:5:8 -:5:6 -:3:2 £-£1:6 £-£1:6 -.1:11 —£1:6 —:2:~ -:2:8 -:-:6 -:2:4 -:1:4 —£1:10 Linnen mannenhemd, 18de eeuw. Collectie Zeeuws Museum, (foto Ivo Wennekes) waren recht en kwamen tot net boven de knieën. De mouwen waren meestal lang en afgewerkt met manchetten. Er zat een echt boord aan het hemd, afgewerkt met een kartelrandje, de 'muizentandjes'. In de boord zaten twee knoopsgaten, waar de keelknopen door werden gestoken. Bij de hals zat een split, soms afgewerkt met kloskant. In de kloskant zaten figuurtjes verwerkt die veelal een symbolische bete kenis hadden, net als de afbeeldingen op een merklap. Onder aan de split stonden de initialen van de eigenaar geborduurd en eventueel een cijfer. Dit cijfer stond voor het totale bezit aan hemden van de desbe treffende persoon. De hemden werden ge bleekt op bleekvelden of heggen en kon- 6:5:4

de Wete | 2008 | | pagina 35