Verspermijnen Bronnen: - Nationaal Archief: toegang 2.13.70, archief Generale Staf Landmacht 1914-1940, inv.nr. 336 en bestanddeel 2. - Gemeentearchief Vlissingen: politiedag- en nachtrapporten maart 1915. - Zeeuwse Bibliotheek: Krantenbank Zeeland, dagbladen 1915. - Koninklijke Bibliotheek: historische kranten, Rotterdamsch Nieuwsblad 20 april 1915. Herinneringen aan het mijnenmagazijn in Veere Wanneer hij zich schuldig maakte aan handelingen die de Nederlandse neutrali teit bedreigden, moest de generaal direct worden ingelicht. Die kon dan eventueel met Buitenlandse Zaken contact opnemen. Ook deze zaak liep met een sisser af. Hemmann en Vollrath bevonden zich bui ten Zeeland en Schliesser genoot diploma tieke onschendbaarheid. Tot een arrestatie is het nooit gekomen. Slot In het voorgaande zijn enkele onderzoe ken uit 1915 naar verdachte personen be schreven. Ongetwijfeld zullen ook in ande re jaren onderzoeken hebben plaatsgevon den, maar daarover werden geen docu menten aangetroffen. Het speurwerk en de verhoren leverden politie en marechaussee veel werk op dat niet altijd met succes werd bekroond. Mis schien heeft het politieoptreden wel pre ventief gewerkt en mensen ervan weer houden het spionagepad op te gaan. Voor de autoriteiten was het spitsroeden lopen; zij moesten behoedzaam optreden en de Nederlandse neutraliteit voortdurend eerbiedigen. Die neutraliteit lag bij de oor logvoerende partijen constant onder een vergrootglas. De handelingsvrijheid van de politie was daardoor beperkt, twijfelgeval len werden aan generaal Snijders gemeld en zelfs die moest soms Buitenlandse Zaken inschakelen. In ieder geval hebben de hiervoor be schreven zaken de Nederlandse neutrali teit niet in gevaar gebracht. Jules Braat Van 1928 tot november 1944 woonde ik met mijn ouders in het huis B 44 bij de oude pont aan het Kanaal door Walcheren, vlak bij de sluis van Veere. Aan de over kant lag de mijnenloods. Officieel werd het 'verspermijnenmagazijn' genoemd. Vanuit het raam van onze voorkamer konden we de mijnenloods en de toegangsweg naar het gebouw zien. Mijn vader was voor de oorlog drie jaar in dienst bij de Koninklijke

de Wete | 2012 | | pagina 13