stuk') aansmeren door hun Ciooo of Edah. Hébben aardappelen in de supermarkt eigenlijk nog wel namen? Op de zakken staat dat het 'Prijspakkers' zijn, of 'Vastkokers'. De supermarkt kent wel wat luxer primeur-aardappelen, gevoelig verpakt in papier in plaats van in verstikkend plastic, dan zijn het 'Malta's'. Malta's zijn meestal óók Dorés, vermeerderd in Zeeland, maar geteeld op Cyprus, Malta of in Egypte. Het Middellandse-Zeegebied is eerder met de oogst, vanaf januari al, en dan gaan ze het hele seizoen door voor 'nieuwe aardappelen'. De schil wrijf je er niet zo af, zoals bij een lekkere nieuwe Doré, en je vindt op de verpakking geen woord over het antispruitmiddel. 'De Dorés zijn een uniek product, en toch hebben de Doré-telers geen toekomst,' zegt Gert den Haan me. Den Haan, uit St. Philipsland, koopt als aardap pelcommissionair in bij Alvantho, de veiling in St. Annaland. De afkorting betekent uiteraard 'Alles van Tholen'. Den Haan vindt de Dorés een bijzonder iets, de smaak is 'aromatisch en pittig'. 'Je moet hem wel met een beetje vakmanschap koken,' waarschuwt hij. 'Moeilijke' aardappels koken leer je tegenwoordig niet meer en op de dure kookworkshops houden ze zich nooit met aardappelen bezig. 'Opzetten met weinig water, en als het water verkookt is laten droogstomen.' Het bijzondere van de Thoolse Doré is dat hij 'half- handmatig' wordt geoogst, dat wil zeggen dat er geen gigarooimachine aan te pas komt met één man op de trekker. Met zo'n ruwe behandeling krijg je onvermijde lijk 'stoot' in de aardappelen, en voor zulke megaoogs- ten - 'In één dag wordt tien hectare geoogst' - moeten aardappelen 'huidvast' zijn. Daarvoor blijven ze, nadat het loof is doodgespoten, tien dagen in de grond zitten. 'Een huidvaste aardappel, daar is het nieuwe van weg!' zegt Den Haan. Het loof van Dorés wordt niet doodgespoten, maar gekapt, dan verlept het en kan er meteen met oogsten worden begonnen, niet meer dan één rij tegelijk. Er zijn vier man bij nodig die achter de kleine rooima- chine lopen en de aardappels onmiddellijk selecteren voor ze in kisten gaan. 'Het gebeurt rustig,' zegt Den Haan, 'zonder stootschade'. Het resultaat is een verse aardappel, waarvan de schil nog niet vastzit. En dus is hij kwetsbaar. De ouderwetse goeie groentezaken 8 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 10