weten dat, en die hebben hem vlug: 's avonds gerooid, 's ochtends geveild, 's middags vervoerd, de volgende ochtend in de winkel.' Kwetsbaar betekent: zo'n aardappel kun je niet in plastic verpakken, dan 'smet' hij, en gaat rotten. Hij kan absoluut niet gewassen worden. Klei die op de aardappels zit, daar houden ze bij de supermarkt niet van, dat geeft rommel bij de kassa, en dus vind je er pas Dorés uit de na-oogst, in augustus-september, als ze wel zijn 'afgehard'. 'Als je nu bedenkt,' zegt Gert den Haan, 'dat het supermarktkanaal 78 procent van de handel in aardappelen (en groente) in handen heeft, dan is het kanaal van goede groentezaken, markten en ambulante straathandel waarin de Dorés hun prijs moeten opbrengen, erg nauw geworden. Het straatventen is nagenoeg verdwenen, want tegen woordig zijn weinig mensen thuis. De prijzen voor de teler zijn wel goed, in de beginweken wel veertig tot vijftig cent per kilo. Aan de primeurs zit veel extra werk en kosten aan het bedekken van de ruggen met een plastic laag. Het is geen volwaardig betaalde arbeid, want het komt alleen uit als het hele gezin meehelpt met de oogst. De meeste boeren hebben vijf tot tien hectare, en op zulke bedrijven moet de boer er overdag een baan bij hebben.' De Dorés - overdrijf ik door ze 'Zeeuws erfgoed' te noemen? - verdwijnen allemaal naar de Randstad, zegt Den Haan. Want Zeeland heeft alles, maar een groentewinkel waar ze kennis hebben van wat ze ver kopen, heb ik er niet gezien. Vanuit Zuid-Beveland - waar is hun eigen Bevelander gebleven? - vliegen de Binten de hele wereld over. Ook al eten Zeeuwen ze zelf niet op, daar zullen de boeren dan toch wel bij varen? Onder de walmende damp van frietfabrieken Zeeland mag trots op zijn frietaardappelen zijn, zegt de website van Welkom in Zeeland: 'De Agro-indu- strie timmert in Zeeland behoorlijk aan de weg. Veel van de frites in supermarkten en restaurants komt uit Zeeland! Zo is Lamb Weston/Meijer in Kruiningen een van de grootste producenten van diepgevroren aardappelproducten in Europa. McCain heeft een grote vestiging in Lewedorp.' 9 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 11