ton soja binnen, terwijl er een (Europees) overschot is van twintig miljoen ton onverkoopbaar graan. Het naar nul terug laten lopen van de subsidie heeft wel de bedoeling dat de graanopbrengst vermindert, maar de voorwaarde voor inkomenssteun is dat boeren hun land verzorgen, en daar heeft een boer dan toch graan voor nodig. Joop de Koeijer kan het woord 'hypocriet' niet voor zich houden, want dat volume blijft de prijs ontwrichten. De Koeijer zegt vervolgens iets wat elke kran tenlezer 'eigenlijk' wel weet, maar hij moet me toch uitspellen wat de consequenties zijn. 'Voor de soja- teelt verdwijnt elk jaar in het Amazonegebied een stuk regenwoud ter grootte van de provincie Utrecht.' Gras is daardoor als veevoer waardeloos. Een boer die wegens zijn leeftijd zijn vee heeft weggedaan en zijn 'gras op stam' wil verkopen, kan daar niemand voor vinden. Maaien en hooien brengt het geld voor het werk niet meer op, want ook voor koeien komt hooi duur en sojavoer goedkoop uit. 'Uit elke hevige landbouwcrisis in het verleden hebben landbouweconomen de conclusie getrok ken dat landbouw het niet redt zonder enige lokale bescherming. De eerste Europese landbouwcommis saris Sicco Mansholt is de architect geweest van de Joop de Koeijer. Foto's: Anda van Riet een tijdlang zo kon floreren: die is in Europa overal te vinden waar grote zeehavens dichtbij zijn. Met de VS is in de jaren tachtig afgesproken dat de maïs- en soja-import niet belemmerd mocht worden, en dat nationale steun aan eigen graanproductie of andere eiwitrijke veevoergewassen geleidelijk moest worden afgebouwd. De soja-overvloed maakte zo ook een eind aan de Zeeuwse teelt van veldbonen en voererwten, waar speciaal de hoeveelheid zon en het gematigde klimaat van Zeeland heel geschikt voor zijn. Nu wordt er in Zeeland zelfs geen koolzaad meer geteeld, dat heeft het ook afgelegd tegen de maïsmeel- en sojap- rijzen. De kosten van een kip zitten voor zeventig procent in het voer. Dankzij het goedkope voer is Nederland veel kip gaan exporteren, al is het maar omdat we zelf alleen de borstfilets eten. Daardoor blijft er veel eetbaars aan vleugels en poten over dat in Afrika te gelde moet worden gemaakt. Zonder die afzet kan onze kip niet zo verbijsterend goedkoop zijn. Met onze export - enige tienduizenden tonnen - wordt in West-Afrika de lokale landbouw ontwricht, want tegen de dumpprijzen kan een lokaal gemeste kip niet op. Tegelijk komt hier even hard de lokale landbouw in de knel. In Rotterdam komt per jaar vijfenvijftig miljoen 14 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 16