het glutenbouwwerk in een brood sterker van, dat 'verrijst' veel minder gauw. Dus het eiwitgehalte was probleem één. Probleem twee was het bemesten. Het is een mooi idee om dierlijke mest te willen gebruiken, maar bijvoorbeeld varkensgier moest wegens de toen al ingestelde 'ammoniabesluiten' onder de oppervlakte worden gewerkt. In de tijd dat de tarwe groeit moet er bemest worden, maar die mest onder de aarde werken is dan uitgesloten, dan beschadig je de wortels. De droge kippenmest die ze in het eerste seizoen ver spreidden, bleek niet te werken, dat was een drama. In het jaar erop kwam er hulp van onverwachte zijde. Een loonwerker had een technisch hoogstandje bedacht om grasland met drijfmest te bemesten zon der de wortels te beschadigen, het systeem werkte met sleufjes en eggetanden. Die loonwerker bedacht dat zijn methode geschikt zou zijn voor graan. In de periode net vóórdat de stengels zich gaan strekken, kan het. Dat was naar verhouding wel laat in het jaar, en de planten moesten in hun eerste periode van de groei genoegen nemen met schrale grond. Tot ieders 16 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4 verrassing bleek de bemesting per ongeluk juist op het goede moment te komen, in juni, als de kor rels zich vullen. Schrale voeding in het begin van de groeiperiode maakt planten sterk, dat heeft Goethe al uitgevonden. Inmiddels werd op de proefboerderij een serie tarwerassen uitgeprobeerd. De bestuursleden lieten niet na om te laten merken dat ze er helemaal niets in zagen, maar als boeren hadden ze toen nog het recht zulke proeven uit te laten voeren. Inmiddels zijn de staatsproefboerderijen en de voorlichtingsdiensten geprivatiseerd. De Koeijer herinnert zich de voorlich ter van toen als een fenomenale man, die omdat hij zo meeleefde, op eigen kosten naar Engeland, Frankrijk en België reisde, om naar bijzondere broodtarweras- sen te zoeken. Geld was een probleem om de afzet te gaan organiseren. Tóen ze eenmaal een vertegenwoor diger van de Zeeuwse Milieufederatie in het bestuur hadden gehaald, wist die steun van de provincie los te praten. Het bedrag dat ze kregen was toereikend voor twee jaar om iemand in dienst te nemen die bakkers warm kon maken voor het project.

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 18