'Het was alsof we met zijn zevenen de landbouw opnieuw aan het uitvinden waren,' zegt De Koeijer. 'Tussen tarwerassen zit groot verschil in bakkwaliteit - "bakaard" zeggen de bakkers, het was nog niet eens het ras, het was het noodgedwongen bemesten in een latere periode dan normaal, dat een eiwitrijker graan opleverde. Dus het hele verhaal dat in Nederland alleen voertarwe kon worden verbouwd, bleek niet waar te zijn! Het was een eureka!-gevoel, dat ik nooit kwijt zal raken. We voelden ons op de top van de wereld staan, dat was het meest fantastische moment uit onze geschiedenis, want wat we te weten waren gekomen, was kennis die helemaal van onszelf was.' Er was nog wel onzekerheid over hoe ziektege- voelig de beste rassen konden zijn, of hoe zwak hun bouw. Buigt de halm te veel om, dan is bij zwaar weer de schade groot, daarom wordt er in de gangbare landbouw met een groeiremmer - een 'halmverkor- ter' - gespoten. Of er kan veel 'schot' in komen, een tweede ontkieming in de aar, daar heeft de tarweteelt in Nederland door het vochtige klimaat veel last van. De last aan 'schot' viel mee, en er was een grote ver rassing dat er met hun zelf uitgeplozen techniek een groot voordeel was behaald: door de geringere sten gelvorming kwam het gewas 'opener' te staan. Dat betekende een droger gewas, met veel minder last van schimmels. Hulp uit de Himalaya Voor al het onderzoek was er door Bhutan inmiddels ontwikkelingssubsidie toegekend. Als ontwikkelings land mocht Bhutan van de FAO ontwikkelingsgeld besteden aan projecten die voor beide partijen nuttige kennis voortbracht. Toen Bhutan voor het eerst ter sprake kwam, had De Koeijer natuurlijk gedacht: 'De wereld moet niet gekker worden.' Door de proeven met verschillende rassen kwamen we op 'Sunnan' uit, een tarweras dat uit de gangbare teelt was verdwe nen, omdat het meel geel is. Meelfabrieken willen geen geel meel, ze willen spierwit. Ook al is zo'n ras minder smakelijk, kwaliteit die de meelfabriek niet wil, verdwijnt. Vooral met de snelkoolctarwe heeft Zeeuwse Vlegel nu voordeel van Sunnan, want de kor rel is mooi rond zodat hij zich goed laat slijpen, en de 17 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 19