boeren tot 'innoveren' te bewegen. Daar bevalen ze de akkerbouwteelt van voorheen-traditionele tuinbouw- gewassen als bloemkool, prei, venkel, en knoflook aan, en ze hadden een nieuw afzetsysteem bedacht om de teelt van bruine bonen terug te laten komen. De boeren die voor de bruine bonen kozen, bleken er niet mee geholpen te zijn. De afzet die ervoor bedacht was, bleek niet te werken. Hak haalt bruine bonen goedkoper uit Mexico. Fons ging die venkel, prei, knoflook en bloemkool telen. Vooral de knoflook ging wat prijs betreft niet gek: voor drie bolletjes kreeg je het eerste jaar ander halve gulden. 'Die mooie prijs was meteen weer over toen minister-president Wim Kok naar China ging, met een handelsdelegatie. Het gezelschap kwam met een big smile op de gezichten terug, want China was opengelegd als handelspartner. Sinds die tijd komt veel knoflook die in Nederland wordt verkocht uit China. De Spaanse boeren lijden onder zulke overeen komsten natuurlijk net zo hard, en het is ook niet zo dat je het Chinese boeren niet gunt.' Het is niet meteen dat een boer de teelt van bloemkool in zijn vingers heeft, en de teelt is erg 'weersafhankelijk', meer dan acht graden vorst is erg nadelig. En waarom kregen ze een gat in het midden? Dat vraag je dan aan een landbouwvoorlichter, maar die wist het antwoord niet, en de prijs voor 'klasse i' krijg je dan toch niet meer. Wat eveneens tegenviel was dat de veiling steeds vaker een 'klasse-2'-beoorde- ling gaf. Dat was voor hun exportbelang, zeiden ze dan. De veilingkosten gingen elke keer omhoog, en het transport vanuit Zeeuws-Vlaanderen is toch al duur omdat de veiling te ver weg zit, in Breda. Toen Fons meer kennis over de bloemkoolteelt had, leek het dat het voor de prijs interessanter zou zijn om zomerbloemkool te telen, die groeit beter en levert dus meer gewicht. De prijs ervan was al bedui dend gedaald in de zomer van 1991, toen er op 8 juli een verschrikkelijke hagelstortbui was. Dat liep nog niet eens zo slecht af, de verzekering betaalde meer dan de hele oogst op de veiling zou hebben opge bracht. 'Dan ga je eens berekenen wat je uurloon is geweest, om te kunnen besluiten dat je misschien net zo goed achter de kachel had kunnen blijven zitten,' zegt Fons. Het jaar erop hadden ze door de slechte prijzen helemaal geen inkomen verdiend, en na nog weer een matig jaar nam Fons een baan aan bij een dakconstructiebedrij f. Marian Verbruggen Hij en Marian herkenden die voldoening van die boer uit Axel zo goed, over wie een film is gemaakt, zoals hij dat zei, dat vergeet je nooit: "t Is een schóne dag geweest.' De moestuin waar Riet Kint zo verrukt van is, is van Marian. Met de 'verbreding' aan activiteiten waar sommige landbouwbestuurders nu zo de mond vol van hebben, zijn Fons en Marian al vanaf 1985 bezig, toen de graan prijs zo begon te zakken. Voor hun bedrijf- ze begon nen in 1974 - pachtten ze altijd zo'n dertig hectare, ze zijn nooit alleen maar akkerbouwers geweest, ze hielden altijd een paar vleeskoeien, een varken, kippen en een twintigtal schapen. Tegenwoordig boeren ze op twintig hectare, en hebben ze nog een Lakenvelder koe, een zeug, een pony, de schapen en de lammeren. De eerste tien jaar hadden ze een heel behoorlijk inkomen doordat de graanprijs goed was. Begin jaren tachtig is hij wel 53 of 54 cent geweest, en van één hectare komt in een succesvol jaar wel 10.000 kilo af. Toen de prijs heel dramatisch naar beneden ging, wisten ze dat ze naar een ander gewas moesten zoe ken. De Rabobank had een avond georganiseerd om 27 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 29