zondere vriendschap worden met een dramatische ontknoping. Koets en Jurcka hadden veel met elkaar gemeen, beiden waren ze bevlogen kunstenaars en uitvinders. De uitvindingen van Jurcka hadden vooral te maken met verbeteringen aan naaima chines. Wekelijks ontmoetten ze elkaar eerst in Middelburg en later in Vlissingen waar Jurcka na zijn echtscheiding was gaan wonen. De journalist William Rothuizen schreef in zijn monografie over Jurcka uitvoerig over deze bijzondere vriendschap. 'We hadden ze vaak samen gezien. Dan stonden ze met hun fietsen in de hand te praten in de zon op de Middelburgse markt, ze hadden allebei dezelfde afstand afgelegd, want Middelburg lag in het midden. Jurcka: een lange slanke man met lang achteroverge kamd haar, ribfluwelen jasje met ceintuur en rits en de forse Koets in een dikke winterjas met een touw om zijn middel. Dag meneer Jurcka en dag meneer Koets zeiden we dan en we vroegen ons af waar ze het over hadden. Dat kan niet zo verschrikkelijk veel geweest zijn, want Koets was niet zo spraakzaam.^ Op een foto zie je ze allebei zitten aan een ronde tafel, waarschijnlijk in Jurcka's Vlissingse atelier. Het ziet er niet ongezellig uit en ongetwijfeld heb ben ze steun aan elkaar gehad, beiden voelden zich vaak onbegrepen en leefden een geïsoleerd bestaan. Twee wat zonderlinge mannen die alleen voor hun kunst bestonden. Het was Jurcka die op n maart 1956 Koets dood aantrof in zijn Veerse huisje aan de Oliemolenstraat. Omdat Koets niet op hun wekelijkse afspraak was verschenen, fietste Jurcka naar Veere: 'Hij belde en morrelde aan de deur van het kleine huis aan het schoolplein, maar Koets deed niet open. Jurcka hoorde de hond janken en drong naar binnen. Koets zat dood in zijn stoel, al drie dagen naar later bleek. Jurcka reed somber terug naar Vlissingen en thuis tekende hij Koets zoals hij daar in die stoel zat.' (Wat Jurcka toen nog niet wist, was dat hem hetzelfde lot beschoren was. In augustus 1963 overleed hij in Eindhoven en werd net zoals zijn Veerse vriend, pas drie dagen na zijn dood gevonden.) De zestigjarige Koets werd op 13 maart in aanwezigheid van kunst vrienden en bewonderaars begraven op het intieme kerkhofje van Zanddijk. Een eenvoudige opstaande hardstenen zerk met het opschrift 'Dirk Jan Koets 1895-1956' dekt zijn graf. De steen is anno 2005 wat scheefgezakt maar in gezelschap van meerdere Veerse kunstbroeders en zusters. De Veerse Van Cogh Dirk Jan Koets was één van de meest kleurrijke beeldend kunstenaars die de Veerse kunstkolonie voortgebracht heeft. De Veerenaren noemden hem liefkozend de Veerse Van Gogh. Ze hadden wel wat van elkaar, Dirk en Vincent. Koets' schildersstijl toont zo nu en dan onverwachte verwantschap met die van zijn wereldberoemde beroepsgenoot. Ze waren beiden autodidact en bevlogen kunstenaars en had den last van geestelijke inzinkingen. Daarmee houdt de vergelijking op. Koets is een vrijwel onbekende Veerist en was daarnaast uitvinder van allerlei mecha nische voortstuwings- en bewegingsmethoden. Vanaf 1952, vier jaar voor zijn overlijden bleven zijn schil derskwasten onaangeroerd in de verfpotten staan. Ondanks pogingen van onder andere Charley Toorop, die aan het begin van de jaren vijftig 's zomers regel matig in Veere verbleef, daar verandering in te bren gen zou hij ze niet meer ter hand nemend Nu aan het eind van het schrijven van zijn levens verhaal zie ik hem als het ware voor mij lopen met zijn hond Ras, schildersezel en verfkist onder zijn arm op weg naar een van zijn geliefde schildersplek jes of op weg naar zijn sloep in de Veerse haven om een nieuwe constructie uit te proberen. Dirk Koets, wat had ik hem graag eens ontmoet! Dit verhaal draag ik op aan mevrouw P. van Oost-Koets en aan de kleindochter van Dirk Jan Koets, Carmen Petit-van Oost. Zonder haar doortastende initiatief en tactvolle bemiddeling zou het niet geschreven zijn. Met dank aan Jan Louter en Paul van der Velde voor het door lezen en becommentariëren van het manuscript. Tevens met dank aan Ir. Omer J. Koets, de genealoog van de 'Koetsfamilie' met wie ik regelmatig correspondeerde over de Koetsen van Wissenlcerke en die mij in juli vorig jaar schreef dat hij de expo sitie over het leven en werk van zijn oudoom Dirk Jan, waar schijnlijk niet meer zou meemaken. O.J. Koets overleed op 29 november 2004. Expositie Dirk Jan Koets (1895-1956): 'Een bewogen Veers kun stenaarleven'. Van 18 juni t/m 30 oktober 2005 in Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27 Veere (0118-501744). Elke dag geopend van 13.00-17.00 uur. Voor meer informatie: www.schotsehuizen.nl Noten 1. Gemeentearchief Noord-Beveland. Bevolkingsregister. Koets' geboortehuis staat nu aan de Veerweg op nummer 27. 2. Idem. Het gezin Koets telde aanvankelijk zes kinderen. Het jongste kind, een dochter Wilhelmina Pieternella, overleed in 1904. 3. Informatie van F. Visser, conservator 'Museum Goedewaagen', Nieuw Buinen. 65 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 67