Zal de landbouw in Zeeland overleven? De strijd tussen smaak en smaakvervangers Van iedere euro die de consument uitgeeft aan eten en drinken, komt gemid deld zeven cent bij de boer terecht. David Luteijn zou alle gemeentelijke aan deelhouders direct de mond kunnen snoeren over zijn onevenredige beloning wanneer hij het Deltawater voor dezelfde prijs kan aanbieden als de gebottelde evenknie die we bereid zijn uit de supermarkt te zeulen. De 17.000 procent extra marge zou een verdubbeling van zijn jaarsalaris ruimschoots rechtvaardi gen. Van het geld van één liter Spa blauw kunt u uitgebreid in bad, verschillen de keren uw behoefte doen, de kraan tijdens het tandenpoetsen laten stromen, uw auto en kleding wassen en uzelf klem drinken. Alex van Hootecem Het Deltawater wat de Zeeuwse koeien samen met het overheerlijke Zeeuwse gras aangevuld met een mengeling van granen en restanten van peulen en zaden, omtoveren via een ingenieus en uniek biolo gisch proces tot melk, kost ons slechts 65 cent. Geven we de melk een extra gezondheids- en snelheidsclaim dan verwordt het tot een begerenswaardig product waar we graag 2 tot 6 euro voor dokken. Een van de belangrijkste economische pijlers van het Zeeuwse platteland beleeft een crisis. Maar wees niet bevreesd. Boeren zijn net als het onkruid dat ze bestrijden, er blijven er altijd over. Geef een boer 'n miljoen en vraag wat hij ermee gaat doen. Het antwoord zal steevast zijn: 'doorboeren tot het op is.' Veranderingen ontstaan pas bij een generatiewisse ling. Het eens zo vanzelfsprekende volgen in vaders voetstappen is ingeruild voor een studie, een vaste baan, halfjaarlijkse vakantie en een hypotheek. De vruchtbare Zeeuwse klei wordt verkocht aan de buur man. Deze is dan in staat om met hard werken, effi ciënte bedrijfsvoering, uitgekiende bemesting en inzet van chemicaliën volgens de leerstoel van de Bayer's en de Monsanto's, een uniforme, voor de foodproces- sing industrie en retail acceptabele grondstof te laten groeien. Met de revenuen is hij net in staat de plaatse lijke Rabobank te verblijden met de periodieke inhou dingen ter compensatie van de lening. Het enige zichtbare probleem dat we op het platteland ervaren, is dat boerderijen, die de buurman niet koopt, in onbruik raken. Ook daar is een oplossing voor. Is de stulp klein genoeg, dan zijn er ruim voldoende parti culiere kopers uit de stad die willen genieten van het buitenleven. Ecomoralisme Recent lijkt eindelijk een dam opgeworpen tegen het eindeloos zeuren van deze categorie nieuwkomers in hun nietsontziende pogingen de werkelijkheid van het platteland om te vormen tot het Ot-en-Sien- beeld van hun kinderlijke dromen. Voor de grote en minder idyllische locaties laat de provincie andere, niet met het agrarische platteland conflicterende activiteiten toe. Of het nog allemaal niet genoeg is, zet de provincie, gesteund door Europese en nati onale fondsen, geld en beleid in ter ondersteuning van het verkommerende platteland. Zorgboerderijen, campingboerderijen, boerderijverkoop, streekproduc ten, boerenmarkt, boerenwandelpaden en landelijke picknickzitjes. Allemaal initiatieven die steun krijgen van de ambtelijke elite die zich aantoonbaar zonder kennis van zaken risicoloos een waanbeeld van de werkelijkheid kunnen veroorloven. De onder het agro-economisch geweld kreunende bedrijfjes worden (eenheids)worsten voorgehouden opdat zij keuzes 69 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 71