^eeuws'^ïïjdscfoidt man was, gaf hij de inwoners van Yerseke graag de adviezen op zijn speciale terrein. De kinderen kenden hem ook. Hij had een angst voor honden en gaf de kinderen een dubbeltje om ze weg te jagen. Dit had dikwijls een averechts effect.' Zeeland is in de loop der eeuwen zijn meekrap-, zout-, garnalen- en haringindustrie kwijtgeraakt. In 1958 en 1962 verschijnen er licht-melancholische arti kelen over de bloeitijd van de Zeeuwse haringvisserij. Willem Beukelszoon uit Biervliet wordt bejubeld om zijn uitvinding: het haringkaken. Een van de oprich ters van het ZT, M.C. Verburg citeert in zijn artikel (1958) P.J. Bouman om het belang van de 'kleine uitvinding' van het haringkaken te onderstrepen: 'Wij zijn zo licht geneigd het begrip uitvinding aan spec taculaire technische verbeteringen te verbinden. Er bestaan echter ook bescheiden uitvindingen, die meer dan de meeste machines hebben bijgedragen het leven op aarde te veranderen. Het prikkeldraad is er één van, een onmisbaar hulpmiddel om uitgestrekte continentale vlakten te verkavelen. Men kon er het vee mee bijeen houden en tegelijkertijd opkomende land bouwgebieden tegen kudden beschermen.' In de jaren zeventig en tachtig neemt het aantal artikelen in het ZT over landbouw en visserij sterk af. Waar in de jaren vijftig en zestig veel interesse bestond voor het verbouwen van voedsel, zien we eind jaren negentig voor het eerst een artikel verschijnen over de consumptie ervan. Peter van Houte wijst in zijn artikel 'Eetbaar Zeeland' (1998) op het ontbre ken van een restauranttraditie in Zeeland, maar hij constateert tegelijkertijd een inhaalslag die inmiddels met het toekennen van Michelin-sterren aan verschil lende Zeeuwse restaurants, waaronder Restaurant De Kromme Watergang in Slijkplaat gepleegd is. In 1997 verschijnt een artikel over biologische landbouw. Voor het eerst lijkt kleinschaligheid een toekomstper spectief voor de landbouw in Zeeland. Daarop wordt gewezen in vele artikelen in dit ZT dat geheel aan streekproducten en voedselzorg gewijd is. Wie geïnteresseerd is in eerder verschenen artikelen in het Zeeuws Tijdschrift over Landbouw en Visserij kan op onze web site www.zeeuwstijdschrift.nl verschillende indexen raadplegen. Indien voorradig kunnen nummers nog nabesteld worden. 76 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 78