In memoriam Gerdi Preger-Hoevenberg (1945-2005) Op 29 mei 2005 overleed het voormalige redactielid Gerdi Preger. In het redactioneel van ZT 42 (1992) 2 werd zij als volgt geïntroduceerd: 'Gerdi Preger is medewerker van Omroep Zeeland waarvoor zij het culturele programma "De Schoone Waardin" presen teert. Tevens is zij tot de redactie van dit tijdschrift toegetreden.' Zij zou zes jaar lid blijven van de redac tie en in die periode schreef ze een kleine dertig bij dragen. Nog voor ik met haar sprak had onbewust haar rake radiostem zich in mijn geheugen genesteld omdat ik frequent naar haar programma 'De Schoone Waardin' luisterde. Hierin sprak zij met Zeeuwen uit de wereld van de cultuur en politiek. Het zette me aan haar te vragen die interviews uit te werken. Ze stemde daar met haar gebruikelijke enthousiasme in toe. De redactievergadering waarop zij haar entree maakte, herinner ik me nog levendig want de energie die zij uitstraalde, verlevendigde 'bots' de nogal officiële sfeer die er rond die vergaderingen doorgaans hing. Parbleu, een echte journaliste aan tafel! Gerdi baande de weg voor een meer journalistieke koers van het ZT en daarmee naar een veel grotere betrokkenheid met de hedendaagse Zeeuwse samenle ving. Haar diepgewortelde nieuwsgierigheid gebruikte ze op een ingetogen maar besliste manier om haar gesprekspartner in beeld te brengen. Dikwijls ging ik 's maandags en route naar Middelburg thuis bij haar langs op de Prins Hendrikstraat in Axel om de nieuw ste aflevering van 'De Schoone Waardin' op te halen. Dat deed ik nooit tevergeefs, want professioneel als ze was, hield ze zich altijd stipt aan deadlines. Nadat ze in 1994 afscheid had genomen van Omroep Zeeland concentreerde ze zich weer meer op de schrijvende journalistiek én op samenwerking tussen Zeeland en Vlaanderen op het gebied van televisie. Haar artikelen 'Zeeuws-Vlaamse Televisie. Mogelijkheden door uniek grensoverschrijdend pro ject: proefuitzendingen goed ontvangen' (ZT 45 (1995) 2) en 'Euregio TV is nu haalbare zaak' (ZT 47 (1997) 5) zijn een must voor wie meer wil weten over hoe het allemaal begon met de 'Zeeuws-Vlaamse Televisie', die nu echt van de grond is gekomen. Zij presen teerde zelf live vanuit de Watertoren in Terneuzen de eerste uitzending van de ZVT. De voornaamste bijdrage die ze aan het ZT leverde, was haar serie 'Spraakmakende Zeeuwse Vrouwen' die van 1996 tot 1998 liep. In totaal inter viewde ze elf vrouwen uit cultuur en politiek die een grote rol in de Zeeuwse samenleving speelden. Ze wilde de drijfveren van deze vrouwen blootleggen. Die moesten vijf vragen schriftelijk beantwoorden. De laatste vraag luidde: 'Wat is voor u de essentie van het leven?' Die vraag is Gerdi steeds meer bezig gaan houden. Toen wij begin 1999 afscheid van haar namen tijdens het inhoudsopgavediner vertelde ze van haar diep emotionele ervaringen bij het zwem men met dolfijnen. Ik gaf haar bij die gelegenheid namens de redactie een cadeau. Ze sprong op en toverde voor ons allemaal cadeaus tevoorschijn. Zo was Gerdi: verrassend, cordiaal, altijd attent en in essentie spraakmakend. Namens het bestuur, de redactie en de medewerkers van het Zeeuws Tijdschrift, Paul van der Velde 77 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 79