Signalementen samenstelling JAN J.B. kuipers met medewerking van ANDRÉVAN DERVeEKE De elektrieke kus en excessief geweld Dorothee Sturkenboom, De elektneke kus. Over vrouwen, fysica en vriendschap in de 18de en ïgde eeuw. Amsterdam: Augustus, 2004. isbn 90 457 0013 1, 22,50. Corien Glaudemans, Om die wrake wille. Eigenrichting, veten en verzoening in laat-middeleeuws Holland en Zeeland. Hilversum: Uitgeverij Verloren/Historische Vereniging Holland, 2004. isbn 90 70403 52 8, 33 Een 'geïsoleerd bankje', een metalen ketting of koper draad, een juffrouw die een naderend heer een elektri sche vonk toedient net vóór het moment van de kus. Een routine uit een SM-kelder avant la lettre in een wijk waar de goede stad Middelburg weinig trots op was? Nee, wetenschappelijk tijdverdrijf ten huize van het patriciaat. Gedurende de Verlichting raakten ook vrouwen geboeid door de grote ontdekkingen op het gebied van de experimentele natuurkunde. Dat leidde in Middelburg tot oprichting van het eerste vrouwe lijke genootschap voor de bestudering van fysica, het Natuurkundig Genootschap der Dames (1785-1887), dat hun de mogelijkheid bood uit het keurslijf van hun tijd te breken. Telescopen, vacuümpompen en condensatoren, het waren niet bepaald de geijkte attributen voor keurige dames. Het was echter een man die aanvankelijk de stuwende kracht (en eerste voorzitter) was: J.A. van de Perre, belangrijk binnen het Middelburgse Natuurkundig Gezelschap en de initiatiefnemer van de eerste Zeeuwse (onbemande) luchtballonvaart: een initiatief van historische beteke nis, hoewel de ballonvlucht rap eindigde in een kool zaadveld, enkele uren gaans van Middelburg. Vierenveertig dames uit de betere kringen werden lid van het Natuurkundig Genootschap der Dames. Men zat kennelijk nogal om zinvolle afleiding te springen. De 'proef' van de elektrieke kus, klapstuk van ver jaarspartij of andere sociale occasie, illustreert dat de wetenschappelijke ijver het niveau van het ver edelde gezelschapsspel niet echt oversteeg. Met enig inlevingsvermogen zou hierover prachtig geschreven kunnen worden - in een roman, novelle of verhaal. De elektrieke kus zorgde voor erotisch getint plezier op weten schappelijke grondslag afbeelding uit het besproken boek). Sturkenboom, historica, heeft voor haar boek een hybride vorm gekozen en dat haalt helaas de boei ende werking van het onderwerp ernstig onderuit. De vermenging van de traditionele historiografische stijl en fictionele passages is niet zo geslaagd, omdat de auteur steeds intervenieert in haar eigen relaas met de mededeling dat het zo gebeurd kan zijn. Niets is dodelijker voor de vitaliteit van een verhaal. Anderzijds moeten we het vakmanschap van Dorothee Sturkenboom niet onderschatten. Tijdens een congresbezoek in Austin, Texas, hoorde zij voor het eerst van het bestaan van het Natuurkundig Genootschap der Dames. Met een Amerikaans stipen dium begon zij enkele jaren later met een uitvoerig onderzoek naar dit gezelschap en de brede cultuurhis torische context van de damesfysica. Die respectabele achtergrond van de auteur, en de publicatie door een Amsterdams/Antwerpse uitgeverij leveren ook wat ammunitie voor de socioloog van het provinciale cul tuurleven. Unaniem lovende recensies, een pagina in de PZC in de algemene rubriek 'Kunst' en niet in de Zeelandsectie. Dankbaar als een hond, zou je bijna 79 Zeeuws Tiidschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 81