het maritiem bedrijf op de Schelde, waarvan kort gele den een spectaculair aspect door Cor Heijkoop met uitvoerige fotodocumentatie is vastgelegd in Verdaagd voor de boulevard. Scheepsstrandingen op en nabij de Vlissingse Noordzeeboulevard. In het laatste nummer van de vorige jaargang van dit tijdschrift is een inter view te lezen met deze auteur, die zich behalve als maritiem specialist en documentalist ook bezighoudt met de Tweede Wereldoorlog. Verdaagd voor de bou levard is weer een boek volgens Heijkoops vertrouwde receptuur: boordevol 'harde' gegevens en documen taire foto's uit vele bronnen. In weerwil van de schijn die dit alles mag wekken kan Heijkoop wel eens droog uit de hoek komen. 'Vlissingers flaneerden graag over hun boulevard,' vertelt hij, 'bewoners van andere plaatsen op Walcheren sloten zich bij hen aan en later kwamen daar de toeristen nog bij. "Een boulevardje pikken" werd zo een gevleugelde uitdrukking. Ook passerende schepen pikten soms een boulevardje, uiteraard ongewild en vaak als gevolg van slecht nau tische omstandigheden.' Heijkoops respect voor de Scheldeloodsen is bij het raadplegen van de archieven danig opgefrist, zegt hij in zijn voorwoord. Vooral voor wat de periode 1920-1970 betreft, toen grootte en tonnage van de schepen sterk toenamen en er nog nauwelijks sprake was van communicatie op de rede van Vlissingen, 'met tientallen ankerliggers, kruisen de veerboten en andere vaart, niet zelden ook nog bij storm en mist, en bij nacht en ontij.' De auteur heeft zijn mooi verzorgde en uitgevoerde boek dan ook aan de Scheldeloodsen opgedragen. Fish, War and Politics 1300-200J International Conference behandelt een veel langere periode uit de maritieme geschiedenis dan het boek van Heijkoop, dat zich vooral beperkt tot de twintigste eeuw. De bundel is een thema-uitgave van het jaarboek van het Vlaardingse Visserijmuseum, NETwerk. De publicatie is op 2 december 2004 in ditzelfde Visserijmuseum te Vlaardingen gepresenteerd. Het bevat de lezingen van het internationale symposium Fish, War and Politics 1300-2003. Onderdeel van dit symposium, in oktober 2003 gehouden in Amsterdam en Middelburg, was een studiedag over de Zeeuwse visserijhistorie in de Zeeuwse Bibliotheek. De bundel bevat zowel Engels- als Nederlandstalige bijdragen. 82 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4 Het echtpaar Petersma-Detiger (omslagafbeelding van 'Zenuwarts in Zeeland'). over Maria Adriana Detiger (1906-1949) en Jan Pieter Petersma (1904-1994), de ouders van de auteur. Maria is weliswaar een vrouw van stand, maar één die zich als arts staande moest houden in een 'bolwerk van medicijnmannen'. Haar echtgenoot is 'een bescheiden man' volgens de auteur. Zenuwarts in Zeeland is voor een belangrijk deel gebaseerd op egodocumenten als brieven en dagboeken, maar in de uitwerking 'literair van aard', zo vermeldt de tekst op het achter plat met nadruk. Ik vind het eerder een journalistiek geschreven boek. Maar sommige passages zijn ook buiten de context te appreciëren. Zoals het slot, over de teraardebestelling van de (te?) bescheiden vader. 'Op de begraafplaats zie ik een jongetje van hoogstens negen jaar voor een grote steen staan, kaarsrecht, tus sen twee volwassenen. Hij houdt hun handen vast. Er schijnt een waterig zonnetje. Het is stil. Wij volgen een man in het zwart naar graf nummer 922, het zelfde graf waarin mijn moeder 45 jaar geleden werd gelegd. Op de steen was nog genoeg ruimte voor een tweede grafschrift. De vervoeging "rust" zal worden vervangen door "rusten". Er worden geen foto's geno men.' Op de laatste foto in Zenuwarts in Zeeland zien we het echtpaar Petersma-Detiger op Boulevard Evertsen, in de tweede helft van de jaren dertig. Beiden kijken naar de fotograaf, en dus de lezer. Ze zien niets van

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 84