ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN &PARTNERS NVM ben wij - relatieve buitenstaanders - getwijfeld aan dat beeld, dat bovendien door overheid en autoriteiten altijd in stand is gehouden, afgeschermd en zelfs op valse gronden verdedigd. Renders toont aan dat de dichter en publicist in kwestie eerder een sjoemelende 'grijze' vaderlander was. (Het is aan te raden na deze biografie ook Grijs Verleden van Chris van der Heijden te lezen). Campert senior werd vooral in beslag geno men door geldzorgen en 'vrouwenkwesties' en dat niet alleen in de laatste fase van zijn leven. Min of meer toevallig schreef hij dat ene verontwaardigde en theatrale vers, dat het vaderlandse verzet zou gaan symboliseren. Campert wordt in het boek geschetst als een man met een zwak karakter, die voortdurend overhoop lag met zichzelf en met vrouwen. Hij voelde zich mislukt als literair journalist als dichter, als vader, als echtge noot, als mens. Renders beschrijft zijn leven genuanceerd, met afstandelijke precisie. Af en toe zo 'breed' dat het zicht op de hoofdpersoon bijna verdwijnt, zoals in het eerste hoofdstuk, maar daar staat tegenover dat het verhaal ook dan blijft boeien als tijdsdocument. Het was niet zijn bedoeling de dichter in te delen bij 'goed of fout' tijdens de oorlog. Tegen verdachtmakingen aan het adres van de dichter, stelt de auteur dat '...in de hiërarchie der feiten bovenaan staat dat hij op 12 januari 1943 in een concentratiekamp is bezweken.' Enige tijd nadat de biografie was uitgekomen lekte echter uit dat Campert door het verzet in Neuengamme omgebracht was. Reden: verraad. Zoiets is nauwelijks meer te duiden als de ironie van de geschiedenis: de dichter van het belangrijkste verzetsgedicht blijkt een 'landverrader'. Het laatste woord in deze kwestie is echter nog niet gezegd is. De uitspraak van verzetsman G. Kleinveld over Campert 1. Zeeland 1950-1965 Jan Zwemer e.a. (Den Boer/ De Ruiter) 2 Zeeland Karei Tomeï e.a. (Scriptum) 3 Vissen op Zeeuws water Gees R. Gmelich Meijling-van Hemert (Den Boer/De Ruiter)) 4 De Zeeuwse geschiedenis in meer dan honderd verhalen Kees Slager (Van Gennep) 5 Zeeuwse streekwoorden Rinus Willemsen (Van de Berg) 6 Bevrijd, maar... Tiny Polderman Jan-Willem Antheunisse (Den Boer/De Ruiter) 7 Sluimerend in slik Jan J.B. Kuipers e.a. (Den Boer/De Ruiter) 8 Rond 't Hof Gerard Smallegange (De Koperen Tuin) 9 Bevreesd bevrijd André Bauwens e.a. (Heemk. Kring West-Zeeuws-Vlaanderen) 10 Februariramp 1953 Rinus Antonisse (Uniepers) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boek handels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (tel. 0113-215137 e-mail: j jbkuipers zeelandnet.nl) wordt aangevallen door historica Judith Schuyf. Hoe deze zaak uiteindelijk door de historici geëvalueerd zal worden maakt voor dit werk niet uit. Renders is erin geslaagd een boeiende en betekenisvolle biografie te realiseren. (AVDV). ECHTE MAKELAAR Molenwater 81 Postbus 320, 4330 AH Middelburg telefoon 0118 - 616617 fax 0118 - 628278 e-mail info@schulting-partners.nl www.schulting-partners.nl 84 Zeeuws Tijdschrift 2005/3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2005 | | pagina 86