De Ruyter-publicaties aan de horizon Het is dominee Gerardt Brandt die in 1652 als eerste de pen pakt om het leven van Michiel de Ruyter op papier vast te leggen. Talloze boeken zijn inmiddels over de zeeheld verschenen. Op 24 maart 2007 is het 400 jaar geleden dat Michiel Adriaenszoon de Ruyter in Vlissingen werd geboren. Laten we ons schrap zet ten voor een bandjir van nieuwe publicaties over De Ruyter. Door Lineke Broos Jan J.B. Kuipers is schrijver en stadsdichter van Middelburg. Kuipers kan zichzelf inmiddels een all round auteur noemen. Hij publiceerde zo'n veertig boeken en honderden bijdragen op het gebied van geschiedenis, archeologie, letteren, SF, thrillers en jeugdliteratuur. Voor het De Ruyter-jaar werkt hij aan een korte satirische thriller. De werktitel luidt: Schaduw van Michiel. De Groningse antiheld en detective Siebe Edens komt weer naar Zeeland om een moordzaak op te lossen. Het verhaal speelt zich af in het herdenkingsjaar van Michiel de Ruyter. Een belangrijk aspect in het boek is de beklim ming van de zeeheld van de Sint Jacobstoren in Vlissingen. Het verhaal gaat dat hij de toren langs de buitenkant beklom om zijn moed te bewij zen. Kuipers over zijn boek: 'Het is wederom een verhaal waarin diverse Zeeuwse instellingen en figuren versleuteld voorkomen. Verder veel doden, treurnis, zedelijk bederf, tabak alsmede drank, zin loos geweld, satire en jolijt'. Verschijnt medio 2007 Uitgeverij Den Boer/De Ruiter, Middelburg John Brosens is auteur van thrillers, jeugdromans en gedichten. Begin 2007 verschijnt zijn nieuwe jeugd boek Koers Pal Noord waarin hij de voettocht beschrijft die de 16-jarige Michiel maakt na zijn ontsnapping van een Spaanse wachtgalei. Over de aanleiding van zijn boek schrijft Brosens op zijn site: 'Ik kan pre cies mijn vinger leggen op het moment waarop mijn belangstelling werd gewekt voor het verhaal dat Koers Pal Noord zou gaan heten. Op 12 maart 1997 kreeg ik van mijn echtgenote de biografie van De Ruyter cadeau, Rechterhand van Nederland, geschreven door Ronald Prud'homme van Reine. Als daar niet een prachtig verhaal in zit, zal ik wel gedacht hebben.' Over zijn zoektocht naar aanknopingspunten voor dit boek heeft Brosens een journaal bijgehouden. Door dezelfde route te volgen als Michiel en in archieven te snuffelen kon hij een voorstelling maken van deze voettocht. Hij bezocht archieven in San Sebastian en La Rochelle, maar ook gewoon in Vlissingen en Den Haag. Dat alles leverde fraaie ontmoetingen en tal van onverwachte ontwikkelingen op. Verschijnt begin 20oy Uitgeverij De Fontein Graddy Boven Jack Staller Van hun hand ver schijnt De Admiraal. Een bijzondere biografie met talloze kleurrijke tekeningen, aquarellen en olie verfschilderijen. Het verhaal begint bij het sterfbed van De Ruyter. Alle herinneringen aan zijn leven flitsen voorbij. In De Admiraal is beschreven hoe 45 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 47