142 kees pronk zonnetje gezet: 'met zijn zeegezichtje in mane schijn, maakt (hij) een goed figuur, daar het van een verfijnd aanvoelen getuigt, ontsproten uit een mystisch gemoed, stimulansen voor het scheppen van kunst'. Toe maar! Vervolgens komen we Kees Pronk als exposant tegen op een reünie van oud-leerlingen van de rpa in oktober 1966. Een jaar later, in november 1967, heeft hij het al gebracht tot een veel grotere expositie in de Vleeshal in Middelburg, samen met twee collega's uit het onderwijs. De lijst met technieken is zeer afwisselend: olieverf, aquarel, gouache, tekeningen en papierdruk. De directeur van de rpa, die de tentoonstelling opende, ty peerde het werk van Pronk als 'het kijken achter de uiterlijkheden, een worstelen met vorm en licht, ondanks het gebruik van veel donkere kleuren', en ook 'teer en bescheiden als een streekroman'. Enkele jaren later, van 25 oktober tot 11 november 1972, organiseert boekhandel Van Benthem Jutting een expositie waarvoor ook Pronk wordt uitgenodigd. Voor allerlei activiteiten die met schilderen of tekenen te maken hebben, is Kees Pronk trouwens enthousiast. Wanneer de Rabobank in Arnemuiden in april 1985 een open dag houdt, kunnen de bezoekers de kunstenaar zelf aan het werk zien en een kans wagen een door hem gemaakt aquarel te winnen! Schrijver van streekromans Aan het werk van Pronk ligt een positieve protes tants-christelijke geloofswereld ten grondslag, en de auteur voelt duidelijk de drang daarvan getui genis af te leggen. Pronk debuteerde met Goud uit het water, een Yersekse roman die in 1952 als feuilleton onder de schuilnaam Kees Heemskerk in de pzc ver scheen. In Yerseke werd natuurlijk gespeculeerd over de vraag, wie de schrijver wel zou kunnen zijn, en de 'verdenking' viel al spoedig op Kees Pronk. Hij heeft toen al snel toegegeven dat hij Heemskerk was, want 'om het te blijven ontken nen, moest ik zo liegen, dat ik m'n ziel eraan zou hebben bezondigd', verklaarde hij later-. In 1954 voerde de Zeeuwse toneelvereniging Luctor et Emergo uit Dordrecht Goud uit het water op, dat door mevrouw L.N. Huysman-Griep voor toneel was bewerkt; de première vond plaats op 28 ok tober in Yerseke, in aanwezigheid van de auteur. Goud uit het water komt eind 1966 ook als roman uit. Het boek gaat over de eerzuchtige Joost van der Velde, die als knecht in de oesterteelt gaat werken, vastbesloten om rijk te worden. Samen met vriend Izak Verschuuren begint hij een eigen bedrijf en het gaat hen goed. Na hun beider hu welijk gaan ze zakelijk ieder een eigen weg. Ver- Afb. 4. Naast schrijven was schilderen een van Pronks hobby's; de haven van Yerseke inspireerde hem steeds weer (parti culiere collectie).

Zeeland | 1997 | | pagina 20