144 KEES PRONK Afb. 5. Een klein gedeelte van het omvangrijke oeuvre van Kees Pronk. haalden laatdunkend de schouders op. Maar wat klein begon, groeide toch. In aantal en in motiva tie'. Behalve roman, is dit boek een documentaire waarin de watersnoodramp, het Deltaplan en de strenge winter 1962-1963 centraal staan. Spa nnende jongensboeken Pronk schreef ook enkele spannende jongens boeken. De Schout van Yerseke verplaatst ons naar omstreeks 1570, toen de Spanjaarden nog stevig de touwtjes in handen hadden. Het is dan ook niet eenvoudig de 'nieuwe leer', door de Hervorming naar voren gebracht, te belijden. De schout van Yerseke wordt door verraad tijdens een hagenpreek gevangengenomen. De avontu ren van zoon Dolf, die zijn vader wil bevrijden, worden spannend verteld. Opnieuw, zoals alle boeken van Kees Pronk, een christelijk boek waarin alle oplossingen aan God te danken zijn. Na de ontmaskering van de dader wordt het ge bod 'Hebt uw vijanden lief' spontaan in praktijk gebracht. Het volgende jongensboek, De vissers van Ter Veerespeelt zich ook tijdens de Tachtigjarige Oorlog af. Er zijn al steden overgegaan naar de Prins van Oranje, en nu is Veere aan de beurt. Het sterke van dit boek lijkt mij, dat niet iedereen vanzelfsprekend anti-Spaans is en zeker niet di rect pro-Geus. Terwijl schipper Jobse in de Zeeuwse wateren rondom Veere aan het vissen is, wordt zijn schip door een Spaans galjoen be laagd. Dat is het begin van een heftige strijd te gen de bezetters en tegen de Spaansgezinde bal juw Jeronimus de Rollé. Het boek overtuigt vooral, omdat er historische gebeurtenissen in be schreven worden die kloppen, behoudens wat fantasie. De Rollé wordt afgeschilderd als een trouwe aanhanger van het Spaanse bewind, waar de Veerenaren, begrijpelijk, heel veel moeite mee hebben. Tot onze verbazing mag hij na de over winning door de Geuzen zijn bestuur voortzetten, nadat hij zijn fouten heeft erkend. Hij wordt zelfs benoemd tot een der Raden van Zeeland, die met de gouverneur het bestuur vormden tot de op richting van het College der Gecommitteerde Ra den. Daarop eindigt het verhaal, maar het lijkt een mooie gelegenheid voor onderwijzers van christelijke scholen in Zeeland, die zeker dit boek in de schoolbibliotheek zullen hebben, om het verhaal van Jeronimus de Rollé verder te vertel len. De man is zo'n overtuigd aanhanger van de Prins van Oranje geworden, dat hij kort na de overgang van Veere in augustus 1572 probeert ook Zierikzee de kant van de Staatsen te doen kiezen en zelfs zijn kasteel in West-Souburg laat verbranden om te voorkomen dat de Spanjaarden in Middelburg vanuit zijn kasteel Vlissingen be dreigen. In mei 1573 sneuvelt De Rollé bij een poging de Geuzen te hulp te komen die Tholen trachtten te veroveren'. De vergevensgezindheid van de Oranje-gezinden jegens de baljuw na de overgang van Veere en diens moed tijdens de ge beurtenissen erna zijn vooral ingegeven door een christelijke geloofsovertuiging. Geen wonder dat het Reformatorisch Dagblad in 1983 De vissers van Ter Veere als beeldverhaal voor de jeugd op nam. Hoewel beide jongensboeken heel boeiend zijn geschreven - zelfs als volwassene las ik ze in één adem uit - is het wat hinderlijk dat ook hier, net als in alle boeken van Pronk, vanaf het begin duidelijk is dat alles wel in orde komt omdat het 'goede' nu eenmaal altijd overwint. Na de jongensboeken Na de twee spannende jongensboeken heeft Kees Pronk in de jaren tachtig nog een aantal ro mans geschreven. Zijn 'werkgebied' bevindt zich dan wat vaker buiten Zeeland. Als laatste boek willen we Kuipers en reders in crisistijd noemen, dat in 1985 uitkwam. Nu eens geen Zeeuws, maar een Vlaardings boek. Kees Pronk is echter ook daar goed thuis; hij is in

Zeeland | 1997 | | pagina 22