SCHÜT2 151 Afb. 5. Jan F. Schütz sr., Gezicht in de Breestraat vanaf de Dampoort, 1850, tekening, raz, zg, Zei. 111. ii 253. Werk Het oeuvre dat de Schützen hebben nagelaten, bestaat voor een belangrijk deel uit zeeschilderin gen. Zij sluiten daarmee aan bij een lange traditie in de Nederlandse schilderkunst. In de zeven tiende eeuw kwam de maritieme schilderkunst tot grote bloei bij schilders als Hendrick Cornelis- zoon Vroom (1566—1640), Willem van de Velde de Oude (1611-1639) en de Jonge (1633-1707) en Ludolf Bakhuizen (1631-1708). Romantiek Aan het begin van de negentiende eeuw kwam het genre van de zeeschilderkunst opnieuw tot bloei, toen veel schilders, gedreven door een nieuw nationaal bewustzijn, teruggrepen op de schilderkunst uit de Gouden Eeuw. In de bewon dering voor deze cultuurperiode was de Neder landse schilderkunst romantisch, maar het mee slepende gevoel treft men hier minder aan dan in de landen om ons heen. Het nieuwe beperkte zich hier tot het gebruik van warmere kleuren. schetsmatige tekening, een effectvolle compositie en het hanteren van sterke tegenstellingen tussen licht en donker) Zeeschilderingen van bijvoor beeld Johannes Schotel (1787-1838) en de Mid delburger Johannes Hermanus Koekkoek (1787-1851) vertonen deze kenmerken. Jan Frederik senior werkte aanvankelijk in de romantische traditie. In zijn atelier maakte hij schilderijen met vaak dramatische onderwerpen, zoals stormzeeën en schipbreuken. Hij gebruikte daarbij heldere, warme kleuren met dramatische tegenstellingen tussen licht en donker, en hij bouwde zijn voorstellingen op in 'plans'. Op zijn 'Schipbreuk' (afb. 4) bijvoorbeeld, is de voor grond donker gehouden en aan de rechterkant bevindt zich een dreigende rotspartij. In het mid dengedeelte valt het licht op de plaats waar cle drenkelingen zich in veiligheid proberen te bren gen. Aan de horizon steekt het water donker af tegen de lucht. Het geheel is gedetailleerd en met een fijne penseelstreek geschilderd. Schütz senior maakte veel studies in de natuur, van water, wolkenluchten en schepen. Om ook indrukken óp het water op te doen voer hij om streeks f850 eens twee weken mee op een vis-

Zeeland | 1997 | | pagina 33