j ENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 159 Afb. 3- Bureau-orgel ver aardigd door Frederik van der "Weele, 1825 (parti culier bezit). reau-model kon men de omhouw zelfs met jalou- ziedeurtjes afsluiten. Het Van der Weele-orgel in de verzameling van het Genootschap vertoont nog meer kenmerken van de Romantiek: holpijp 8', fluit 4' en quint 3' zijn geheel uit hout vervaardigd, wat een zeer milde toon geeft, en in plaats van de gebruike lijke prestant 8' treffen we er een viola da gamba 8' aan. Registers ter imitatie van strijkinstrumen ten treffen we weliswaar ook al in de achttiende eeuw aan, maar in de negentiende eeuw nam de belangstelling daarvoor zodanig toe, dat orgels soms van een afzonderlijk klavier met strijkers en andere zachte registers werden voorzien. Het orgel concurreert ook met het pianoforte: het is voorzien van een pianotrede die de pres tant 4'. de octaaf 2' en de quint 3' bij het neer drukken uitschakelt. Zo kon harder en zachter worden gespeeld, zoals bij het pianoforte, dat er zijn naam aan ontleende. Hoewel de maker bij het bouwen van dit in strument al tachtig jaar was, getuigt het van su- preem vakmanschap. Het vervaardigen van hou ten pijpen - hier kon na het lijmen niets meer aan worden bijgesteld - stelde hoge eisen aan de maker. Van der Weele voorzag de kleinste pijpen van een voorwand van palmhout om met de dichtere nerf een accurater factuur te bewerkstel ligen. Zo solide is alles gemaakt, dat aan dit pijp werk na 160 jaar nog niets hapert. Over het alge meen is het instrument zeer gaaf tot ons gekomen; er is nooit aan gewijzigd of geknoeid.

Zeeland | 1997 | | pagina 41