160 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN Alle pijpwerk is nog origineel en alle onderdelen, ook de kandelaars, zijn nog aanwezig. Hoe goed ook gemaakt, na verloop van tijd zijn deze instrumenten toch aan herstel toe. Door het lijmen van hout in de lengte- en dwarsrich- ting treedt onherroepelijk scheurvorming op, waarin moet worden voorzien. Ook is na verloop van tijd het schapenleer ten gevolge van uitdro ging aan vernieuwing toe. Een dergelijke herstel beurt heeft het orgel in 1976 ondergaan. Dank zij restauratiesubsidie van de betreffende overheden en gelden verkregen uit de opbrengst van de grammofoonplaat Historische orgels in Zeeland was het mogelijk een restauratie ad 18.000 te bekostigen, waarmee het orgel weer bespeelbaar werd. De ingebruikneming van het instrument in fe bruari 1977 was tevens het startsein voor de op richting van de Werkgroep Muziek van het Ge nootschap. Het historisch pijporgel werd zo de inspiratie voor de authentieke muziekbeoefening die deze Werkgroep nastreeft. Nog steeds wordt jaarlijks een concert rondom het orgel georgani seerd, dat belangstelling blijft trekken. Hopelijk zal het mogelijk zijn in de toekomst de collectie met een of meer orgels uit te breiden. Er zijn bij voorbeeld huisorgels van de Middelburgse bou wer J.A. Mennes bewaard gebleven, en het is niet uit te sluiten dat nog eens oudere instrumenten aan de markt komen. Het museale bezit aan mu ziekinstrumenten is in elk geval nog verre van re presentatief voor het rijke muzikale verleden van Zeeland. Inmiddels ging de wens tot uitbreiding van het instrumentenbezit in vervulling. De heer W.H. van Dort, destijds medeauteur van de aflevering Walcheren van de beschrijving van historische or gels in Zeeland Archief 1974), in april van dit jaar overleden, legateerde zijn historisch pijporgel uit 1828 aan het Genootschap. Het is eveneens een werk van F. van der Weele, maar van een an dere stijl dan het hierboven beschreven instru ment uit 1832. Het heeft een forser geluid en sluit meer aan bij de huisorgelbouw van de achttiende eeuw. Het ligt in de bedoeling ook dit instrument te restaureren en in de toekomst in het kader van de authentieke muziekbeoefening te gebruiken. Welke treffende klankvergelijkingen men ook han teert in een beschrijving van een muziekinstru ment, men leert het alleen kennen en appreciëren wanneer men het hoort. Daarom organiseert de Werkgroep Muziek een bespeling en bezichtiging van het Van der Weele-orgel op 27 december aan staande te 16.00 uur in Huize 's-Hertogenbosch. Alle belangstellenden zijn van harte welkom.)

Zeeland | 1997 | | pagina 42