ARCTISCHE ZEEHONDEN 127 bij Breskens een vrouwelijk dier op 23 augustus 1972, bij Rilland-Bath een dier van onbekend ge slacht op 29 december 1972, voor Zierikzee een vrouwtje op 1 augustus 1977, niet ver van Ber- gen-op-Zoom een vrouwelijk exemplaar op 18 juni 1980, bij Terneuzen een vrouwtjes-ringelrob op 25 juli 1985 en in het Grevelingenmeer een mannelijk dier op 31 augustus 1994. Bij de zoog dieren zijn het veelal de mannetjes die het verst uitzwermen, terwijl het bij ringelrobben de vrou welijke dieren zijn. Zie figuur 3 voor de vermelde vondsten van deze soort. Vatten we nu het voorgaande samen, dan valt op, dat uit Zeeland verhoudingsgewijs veel arcti sche zeehonden bekend zijn. Wat daarvan de oorzaak is, valt niet met zekerheid te zeggen. Mo gelijk heeft een rol gespeeld, dat Zeeland vroeger met zijn eilanden een heel lange kustlijn had. die door de aanleg van de dammen veel korter is ge worden. Ten tweede is de Noordzee door zijn vorm te beschouwen als een fuik. Dieren die van het noorden komen, worden veelal gevonden in het deel van de Noordzee waar deze nauwer wordt. Een derde reden van de vondst van zee honden in het Zeeuwse zou kunnen zijn, dat de Zeeuwen als kustbewoners wat oplettender zijn ten aanzien van zeedieren en dus sneller vreemde dieren opmerken. Dit verschijnsel ken nen we ook bij de bewoners van de Waddenei landen. Kijkt men naar de data van de vondsten, dan valt op dat deze alle betrekkelijk recent zijn. Zo als eerder opgemerkt, werden arctische zeehon den vroeger vaak verkeerd gedetermineerd. Nu er betere determinatiewerken zijn en veel meer amateurbiologen, worden de dieren als zodanig herkend. Verder heeft de oprichting van opvang centra voor zeehonden een positieve rol ge speeld bij de bewustwording ten aanzien van zeehonden en hun rol in de natuur. Mij rest nog de Zeeuwen te bedanken die mij met vondstgegevens geholpen hebben, en de mensen van de Zeehondencrèche te Pieterburen voor het afstaan van hun gegevens betreffende arctische zeehonden in Zeeland. Literatuur Bemmel, A.C.V. van. 'Alle zeehonden worden ge teld'. Actuele onderwerpen 592 (1956) 1-16. Bree, P.J.H. van. 'Over de recente zwerftocht van een Walrus, Odobenus rosmarus (Linnaeus, 1758), langs de Nederlandse en Belgische kust'. De Levende Natuur 80 (1977) 58-62. Bree, P.J.H. van. 'Extralimital records of the Rin-

Zeeland | 1997 | | pagina 5