BEROERING IN ZEELAND IN 1747 129 P.J. Smallegange Tweehonderdvijftig jaar geleden was Zeeland in rep en roer. Vooral in april 1747 was het onrustig. De Fransen waren Staats-Vlaanderen binnengevallen, in Veere deed een volksbeweging van zich spreken, in Middelburg iverd een burgemeesterswoning geplunderd en in Zierikzee een magistraat gemolesteerd. Wat was er aan de hand? Een omwenteling? Oproer? Of alleen maar wat onlusten? In de historisch-topo grafische atlas Zelandia Illustrata deel ui) bevinden zich enige prenten die op deze periode betrekking hebben. Oorlog Vanaf 1740 was een groot deel van Europa weer eens in een oorlog verwikkeld: de Oostenrijkse successieoorlog. Meerdere landen hadden een begerig oog laten vallen op de erfenis van Maria Theresia, die in 1740 keizerin van Oostenrijk en de Oostenrijkse erflanden was geworden. Pruisen wilde graag Silezië in bezit krijgen en Frankrijk streefde naar gebiedsuitbreiding, onder andere in de Oostenrijkse Zuidelijke) Nederlanden. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den en Engeland steunden Maria Theresia nadat Oostenrijk de concurrerende Oost-Indische Com pagnie in Oostende had opgeheven. De Repu bliek leverde wel morele en financiële maar nau welijks militaire steun. Zij was formeel niet in staat van oorlog met Frankrijk. Integendeel, de Republiek handhaafde het in 1739 met Frankrijk gesloten, voor de Nederlanden uiterst voordelige handelsverdrag. De handel van Hollandse en Zeeuwse kooplieden op Frankrijk ging tot erger nis van Engeland de eerste jaren van de oorlog gewoon door. Macht om Frankrijk te weerstaan had de Repu bliek niet: zonder veel verzet van de Nederlan ders - die nog barrièresteden in de Zuidelijke Ne derlanden bezaten - veroverden de Fransen onder leiding van de bekwame veldheer Maurits van Saksen in de jaren 1744—1745 die Zuidelijke Nederlanden. Ook stelde Frankrijk in die periode het handelsverdrag buiten werking. De regenten in de Republiek (tweede stadhou derloze tijdperk) wilden wel met Frankrijk tot een akkoord komen, maar niet zonder Engeland. En geland voelde hier voorlopig weinig voor, omdat het door de verovering van Cap Breton, het ei land in de monding van de St. Laurens, een machtige positie in de Noord-Amerikaanse kolo niën had opgebouwd. Gezag om zich tegenover Engeland te doen gelden had de Republiek ook niet. De (nieuwe) raadpensionaris Gilles durfde geen gebruik te maken van de machtiging van het Secreet Be sogne, dat voor de Staten-Generaal de buiten landse politiek leidde, om desnoods zonder En geland met Frankrijk tot overeenstemming te ko men. Hij wist dat elk optreden buiten Engeland om de Oranjepartij in de kaart zou spelen. Juist in deze tijd had Oranje een krachtige pleitbezorger gekregen in Willem Bentinck van Rhoon, lid van de Staten van Holland en gedeputeerde ter Sta ten-Generaal, een halve Engelsman (zijn moeder was Engelse), die goed met de Engelsen kon sa menwerken. Zo kon de Republiek noch oorlog voeren, noch vrede sluiten. Staats- Vlaanderen Op 17 april 1747 kreeg Gilles van de vertegen woordiger van de Franse regering de verplette rende mededeling, dat deze het grondgebied van de Nederlanden niet langer zou ontzien; Frankrijk was weliswaar nog altijd niet in oorlog met de Republiek, maar wel hadden Frankrijks vijanden, Oostenrijkse en Engelse troepen, zich terugge trokken op haar grondgebied. Op de dag van de kennisgeving aan Gilles vie len de Fransen onder leiding van Löwendahl Staats-Vlaanderen binnen. Ze trokken over een vrij breed front op en veroverden de ene plaats na de andere. Verzoeken om manschappen, mu nitie en voorraden werden over en weer ge stuurd. onder andere naar de Gecommitteerde Raden van Zeeland. Vrij snel realiseerde men zich in Staats-Vlaanderen dat de Staten-Generaal niet tijdig genoeg voor voldoende manschappen had den gezorgd en dat aanvulling uit Holland nooit op tijd zou arriveren. Sluis gaf zich na vier of vijf dagen strijd over, het land van Cadzand werd veroverd, Hulst capituleerde op 11 mei en Axel op 18 mei. Het was de bedoeling van de Franse koning om door de verovering van Staats-Vlaanderen de Republiek onder druk te zetten en haar zo doende te dwingen zich uit de coalitie terug te trekken. Lodewijk xv beloofde in deze gebieden geen veranderingen door te voeren, noch in re geringsvorm, noch in rechtspraak of financiën.

Zeeland | 1997 | | pagina 7