AANWINSTEN 34 Aanwinsten historisch-topografische atlas Zelanclia Illustrata De afgelopen maanden is de Zelanclia Illustrata weer uitgebreid met tekeningen, gravures en fo to's. Sommige zijn geschonken, andere aange kocht. Op de valreep van het jaar 2000 schonk de heer B. Zuure uit Nijmegen een aquarel van de rooms-katholieke kerk en pastorie te Ovezande, in 1915 gemaakt door H. van Geffen. Over Van Geffen, roepnaam Hein, is nauwelijks iets be kend. In 1915 verbleef hij enige tijd in Ovezande. Hij was bevriend met de aldaar wonende Paula Groosman, een tante van Zuure van moeders zijde. Uit de Ovezandse tijd van Van Geffen zijn nog een aquarel van de moeder van Zuure en een olieverfschilderij bekend. Met dit schilderij heeft Van Geffen een prijs gewonnen. Door wie en waarom deze prijs werd geschonken, is niet duidelijk. Naar aanleiding van de gift van de heer Zuure is het interessant wat informatie over het kerkge bouw te verstrekken. In 1846 gaan in Ovezande voor het eerst stemmen op om te komen tot de bouw van een eigen katholieke kerk. Pas in 1858 wordt in een bisschoppelijk schrijven gewag ge maakt van de noodzaak een kerk of kapel te Ovezande te bouwen. Ter bevordering daarvan wordt een kerkelijke commissie gevormd. Deze commissie gaat voortvarend te werk, zodat reedt op 28 maart 1859 de eerste steen gelegd kan wor den. Het ontwerp van de kerk is van de Utrechtse architect W.J. Vogelpoel, die omstreeks het mid den van de negentiende eeuw een achttal rooms katholieke kerkjes in de zogenaamde 'stukadoor sgotiek' heeft gebouwd. Op 23 november 1859 i- de kerk volgens de Middelburgscbe Courant var 26 november 'op eene eenvoudige wijze, met dt gewone plegtigheden ingewijd door den eetw. Heer A. Thomas, deken te 's Heerenhoek, geassi steerd door enige geestelijken uit de omtrek'. Dt kerk wordt onder bescherming van Maria ten He melopneming gesteld. Volgens dezelfde kran roemt men algemeen de nette en doelmatige in richting van de kerk. Jan Kalf, bouwkundige er pionier op het gebied van de monumentenzorg denkt er anders over. In zijn boek, De Katholieke kerken in Nederland, uit 1907 schrijft hij: draagt deze, zes traveeën diepe zaalkerk in quas gotische vormen wel zéér het stempel van hart tijd. De vermelding, dat zij 256 zitplaatsen heeft zij daarom voldoende.' In het midden van de ne gentiende eeuw zijn veel kerken op zeer eenvou clige en goedkope manier gebouwd. De kerkdiensten zullen, tot de bisschop dt kerk tot een zelfstandige parochie heeft verhe ven, worden waargenomen door de pastoor var Afb.l. De Rooms-katholieke kerk en pastorie te Ovezande. Aquarel door H. van Geffen, 1915. ZA, coll. KZGW, Zei. Ill Aanw. 2000/57.

Zeeland | 2001 | | pagina 40