aanwinsten 35 Kwadendamme. In december 1870 is het zover. Ovezande krijgt een eigen pastoor en dan kan er begonnen worden met de bouw van de door An- dries Postmus uit Ellewoutsdijk ontworpen pasto rie. Anderhalf jaar duurt de bouw tot ongerief van de pastoor. In de jaren 1906-1907 wordt de kerk verbouwd. Deze krijgt daardoor een ander aanzicht. Het priesterkoor wordt vergroot en op het dak wordt een torentje geplaatst. Ovezande is de Tweede Wereldoorlog niet on geschonden doorgekomen. In oktober 1944 wordt het dorp getroffen door inslaande granaten en bommen. Vele huizen worden verwoest. Ook het kerkgebouw moet het ontgelden. Door de 1 ichtdruk van de ontploffende projectielen wor- cen de glas-in-loodramen zwaar beschadigd. De ravage wordt compleet als er een granaat in de nok van het dak inslaat. Het originele, niet onaar dige gestukadoorde plafond komt gedeeltelijk naar beneden en van de gebrandschilderde ra men resteren dan alleen nog de twee kleine ra men op het hoofdaltaar. Direct na de bevrijding wordt de kerk provisorisch wind- en waterdicht gemaakt. Nadat geheel Nederland bevrijd is, wordt er contact opgenomen met het bisdom van 1 aarlem om tot een algeheel herstel te komen. Bij deze restauratie, uitgevoerd door een Schie dams bedrijf, wordt het plafond helemaal verwij derd en vervangen door platen hardboard. In de vensterkozijnen wordt geprofileerd glas geplaatst. Later wordt in de twee ramen boven de biecht- soelen weer glas-in-lood aangebracht. De kerk heeft sindsdien nog verschillende restauraties on dergaan. Zo dreigde in 1989 het gevaar van neer storten van het torentje en verkeerde de kerk in 1994 in zo'n slechte staat dat men zelfs even met de gedachte heeft gespeeld een nieuwe kerk te bouwen. Nu, anno 2001, treft men nog dezelfde situatie aan als Van Geffen in 1915 vastlegde. Al leen de bomen zijn inmiddels volgroeid en de pastorie staat leeg, want Ovezande heeft geen ei gen pastoor meer. Tot de aangekochte afbeeldingen behoren on der andere drie tekeningen van Mathilde Cornelie Gutteling (1882-1971), voorstellende de Nieuwe Kerk met bebouwing, de Koorkerk en de Sint Fietersstraat te Middelburg. Mathilde was lerares tekenen. Zij heeft gewoond en gewerkt te Den F aag, Rotterdam en Laren (n.h.). De tekeningen zijn afkomstig uit de inboedel v in mevrouw L.F.L. Dikkenberg (1898-1998), die tot 1963 in Middelburg woonde en aldaar bij de f t werkzaam was. De drie tekeningen zijn in 1 )34 gemaakt. Misschien logeerde de in Batavia geboren Mathilde in Middelburg bij familie. Er woonden toen verschillende families met die naam in Middelburg. Het interessantst is de tekening van de Sint Pie- tersstraat waarop de bebouwing, met onder an dere de Franse Kerk, staat afgebeeld die in de Ir vW V Afb.2. De Sint Pieterstraat te Middelburg op 11 juli 1934. Houtskooltekening door M.C. Gutteling. ZA, coll. KZGW, Zei. 111. Aanw. 2000/31.1. Tweede Wereldoorlog is verwoest. Wat de teke ning echter zo bijzonder maakt, is dat deze op 11 juli is vervaardigd, toen de stad rouwde om prins Hendrik, de echtgenoot van koningin Wilhel- mina, die op 3 juli 1934 was overleden. In de Middelburgsche Courant van 4 juli staat: 'Nauwe lijks was gisteren het droevig bericht, dat de Ko ninklijke familie ten tweede male in dit jaar door een sterfgeval (koningin Emma) was getroffen, bekend geworden of van vele particuliere wonin gen werd de driekleur halfstok uitgestoken en even later ook van verschillende rijks- en provin ciale gebouwen, hedenmorgen gevolgd door de gemeentelijke gebouwen en nog veel meer parti culieren.' Op de dag van de begrafenis (11 juli) waren volgens de krant verschillende openbare gebouwen gesloten en 'het aantal halfstoks uitge stoken vlaggen grooter dan de vorige dagen'. Eenieder die iets weet over H. van Geffen of Mathilde Gutteling wordt gevraagd dit aan de conservatoren van de Zelandia Illustrata (Zeeuws Archief, Hofplein 16, 4331 ck Middel burg) of de redactie van Zeeland te laten weten. LH. Vogel-Wessels Boer

Zeeland | 2001 | | pagina 41