"Het is een man!"1, en we noemen hem Nico. Een middeleeuwse grafplank ging door een 21ste-eeuwse CT-scanner Aagje Feldbrugge Op dinsdag 13 december 2016 gingen de laatste resten van een man die buiten het vroegmiddel eeuwse dorp Walicrum aan de Walcherse noord kust begraven was door de CT-scanner van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes. Dit fysisch onderzoek was, als onderdeel van het internationale project 'Investigating the Dead in Early Medieval Domburg', geïnitieerd door archeo logisch adviseur van de SCEZ, Robert van Die- rendonck, en Letty ten Harkel, onderzoeker aan de Universiteit van Oxford. Het was een bijzonder evenement dat het nieuws haalde, zowel in kran ten, op tv als in diverse sociale media. Het is de tweede keer dat de planken en resten van de begraafplaats 'achter Berkenbosch' bestu deerd werden, nu met geavanceerde natuurkun dige onderzoekstechnieken. De uitkomsten van het onderzoek zullen ons, samen met het isoto penonderzoek dat op de resterende gebitselemen ten heeft plaatsgevonden en het onderzoek naar het hout van de grafplanken, meer kunnen ver tellen over het leven van deze man en over het maken van grafkisten op Walcheren in de vroege middeleeuwen. De nederzetting Walicrum lag van oorsprong binnenduins, maar de duinen verplaatsten zich eeuwenlang onder invloed van de wind landin waarts, zodat resten van de nederzetting - voor het eerst in 1687 - op het strand weer tevoor schijn kwamen. Op dit moment ligt alles nog ver der weg, in zee. Veel Walchenaren, onder wie leden van het Zeeuws Genootschap, kenden dit strand als oud heidkundige vindplaats, zowel uit eigen waarne ming als uit beschrijvingen die sinds de eerste vondsten van de Nehalenniastenen in 1647 opge tekend waren. De eerste middeleeuwse grafvelden werden ook in 1687 gevonden: iets ten oosten van de plaats van die votiefstenen, in de buurt van de plaats die de Domburgers aanduidden met de fan- tasienaam "woninghen der oude Gothen". Derge lijke vondsten kwamen vrijwel altijd in het mid den van de winter aan het licht, als de combinatie van westerstorm en sterke stroming het zand van het strand meevoerde, waardoor de onderliggende veen- en kleibanken tevoorschijn kwamen. In de loop der jaren werden zo drie grafvelden ontdekt. Ze werden in 1866 vrij nauwkeurig gedocumen teerd door J.C. Frederiks uit Oostkapelle. Hij maakte diverse schetsen van nederzettingsresten en grafvelden op het strand ter hoogte van kas teel Westhove. De bovengenoemde bodemplank met de men selijke resten werd pas in 1923 gevonden, op het strand van Domburg-Oostkapelle, ter hoogte van het buiten Berkenbosch, waar twee jaar eerder al een klein grafveld aan het licht was gekomen. Vondst door een conciërge Archief, het jaarboek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, ver meldde in het verslag over 1920/'21: "Middeler wijl heeft zich een ander terrein van onderzoek geopend. De conciërge van ons Museum, die sedert lang op ongeregelde tijden het strand van Walcheren in het oog houdt, ontdekte in het laatst van Maart dat de zee tusschen de beide uiterste paalhoofden beoosten Domburg de bovenlaag van het strand had weggeslagen. Bij nadere beschou wing meende hij dat er nu graven voor den dag gekomen waren. Hij bracht omtrent zijne bevin ding rapport uit, en toen er aan de juistheid van zijn verhaal getwijfeld werd, vroeg en verkreeg hij verlof om de plek nog eens te bezoeken. Hij slaagde er daarbij in, fragmenten van een doods kist en een of meer geraamten boven te brengen, welken allen twijfel ophieven; dezen zijn thans in de vergaderzaal aanwezig. Het verheugt mij aan deze mededeeling te kunnen toevoegen dat reeds vanwege het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den een nader onderzoek aan de gang is."2 De conciërge bleef de plek bezoeken, getuige het verslag in Archief 1921/'22 over 1921: "Op het strand van Domburg zijn herhaaldelijk in de loop van het jaar tusschen de laatste beide paalhoof den, achter Berkenbosch gelegen, sporen van doodskisten te zien geweest. Het is onze concierge gelukt de bodem van een kist uit te graven en Grafkisten op het strand 1

Zeeland | 2017 | | pagina 3