De Venkel, nieuwe woonstraat in oude stijl 9. Anna/far flu i deft RardPnbury Zó lag Brugge in de 12de eeuw ten opzichte van Zeeland. kelijke bebouwing. Architekt J. Jobse uit Vlissingen is bij zijn ontwerp uitgegaan van wat er nog stond en heeft ernaar gestreefd de lege plekken in de gevelwand zo harmonisch mogelijk op te vullen. „Het was niet de opzet om de oude toestand zo natuurgetrouw mogelijk te be naderen," vertelt de heer Zondag, mede werker van de dienst gemeentewerken te Zierikzee. „Het gaat in de eerste plaats om de gevelwand als geheel. Er zijn na tuurlijk wel wat ondergeschikte punten waarover je van mening kunt verschillen. Bijvoorbeeld het „vliegen" van de gevels. Vroeger liet men de gevels iets voorover Het woningbouwprojekt aan de Venkel straat „de Venkel" in de volksmond in Zierikzee nadert zijn voltooiing. De 17 woningen in oude stijl gaan zorgen dat er weer leven komt in het oude straatje in het havenkwartier. De Venkel, met de Mo lenstraat en het Lange Groendal, hoorden tot de meest verkrotte gedeelten van de Zierikzeese binnenstad. Het gemeentebestuur heeft voor dit stadsdeel een grootscheeps restauratieplan opgezet, dat nu met veel voortvarendheid wordt uitgevoerd. De aanpak is tekenend voor de veranderde opvattingen over historische stadskernen. Vlak na de ramp hingen sommigen de me ning aan dat het hele havenkwartier maar beter met de grond gelijk gemaakt kon worden. Daarna zijn er nog verschillende plannen geweest voor verbredingen en door braak van straten. Tenslotte is men afge stapt van elke verandering in het histo rische stratenpatroon. Ook het plan voor de verkeersader via het Korte en Lange Groendal is vorig jaar definitief op de archiefzolder beland. In de loop der jaren waren er in de Venkel veel braakliggende terreinen geko men doordat er steeds wat van de oude bebouwing verdween. De woningbouwvere niging „Beter Wonen" heeft op die ter- reintjes nu woningen laten bouwen, die qua vormgeving helemaal passen in de oorspron- Hoe nodig het was, renovatie Havenkwartier, Zierikzee. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Dhr. J. Bakker Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 16