Renovatie, maar helaas kon nog niet alles mee worden genomen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Mevrouw Saman in haar nieuwe en vooral royale kamer in de Venkel. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. hellen om inwateren te voorkomen. Tegen woordig is dat niet meer nodig omdat er met spouwmuren wordt gewerkt. Toch wordt het bij sommige restauraties wel gedaan en dat geeft er wel een heel apart cachet aan." Historische waarde hebben de huizen op zichzelf niet. Het is gewoon nieuwbouw. Er is gewerkt met beton en alles wat de mo derne bouwkunde te bieden heeft. Het is dan ook niet de bedoeling er een soort openluchtmuseum van te maken, maar om een stuk leefbaarheid in de oude stad terug te winnen, een plek waar het goed wonen is tegen een betaalbare huur. Dat laatste is een moeilijk punt. De bouwkosten liggen hoog omdat het geen konfektiebouw is. Er zijn in de Venkel geen twee huizen hetzelfde. Er wordt wel met een paar vaste grondpatronen gewerkt, maar ieder huis is een variatie daarop. Niet achter elke gevel Het lang verwachte moment is aangebroken, de ramen kunnen gezeemd en de huizen worden betrokken. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. zit één huis. Er zijn verschillende huizen met twee geveltjes, een bizonder aardige oplossing om een behoorlijke eengezins woning binnen het raam van de gegeven mogelijkheden te bouwen. De huren zijn jammer genoeg vrij pittig. Van 315,— voor een enkele tot 435,— voor een dub bele woning. En dat is dan nog dankzij de forse rijkssubsidies die erin gestoken zijn. De werkelijke kostprijs is in feite heel wat hoger. Ook de tuinen vormen bij zo'n rehabilitatie steeds een probleem. Achter de huizen is er maar een minuskuul lapje grond. Dat neemt niet weg, dat er genoeg be langstelling is. Rond Kerstmis zijn de eerste bewoners erin getrokken en begin februari, als het hele projekt wordt opgeleverd, zal de rest wel spoedig volgen. De staatssekre- taris van volkshuisvesting, J. L. N. Schaefer, komt het op 10 februari officieel openen. E)at wil niet zeggen dat de hele Venkel dan al gerenoveerd is. Er wordt ook nog vlijtig gewerkt aan een aantal pandjes die geen onderdeel van het Beter wonen-projekt zijn. Er zijn nog wat pakhuizen die aan gepast moeten worden. „Het hoeven niet allemaal per sé woon huizen te worden," vindt de heer Zondag. „Vroeger stonden er ook pakhuisjes tussen de woningen in. Maar ze moeten toch in elk geval opgeknapt worden." Het pakhuis vlakbij de hoek van de Domusstraat, dat vroeger een café is geweest, is door de gemeente aangekocht en men hoopt er iemand voor te vinden die er een woning van wil maken. Er zijn ook nog bewoners van de oude garde in de straat. Die hebben al die be drijvigheid wat wantrouwig aangekeken en er ook wel het nodige ongemak van gehad. Eén van de oude huisjes begon tijdens het heiwerk zo te zakken en te scheuren, dat men het met kunst- en vliegwerk overeind moest houden. Allemaal dingen die het er voor aannemer Boogert niet eenvoudiger op maakten. De heer J. H. Bakker kan nog weinig enthousiasme opbrengen voor de veranderingen. Hij en zijn vrouw wonen al 27 jaar in hun gezellige, propere huisje. Ondanks dat de straat geleidelijk leegliep, heeft hij zich er altijd prima thuis gevoeld. „Dit is altijd een werkmansbuurt geweest," zeg hij. Hij is bang dat de nieuwe bewoners een heel ander stempel op de straat gaan zetten. Helemaal ongelijk heeft hij daar niet in. Alleen bij oudere Zierikzeeërs leeft nog de gedachte dat een fatsoenlijk burger niet in die buurt kan wonen, maar de jon gere generatie is aan dit soort onderschei dingen ontgroeid. Hoe het leefklimaat er zal worden, is nog een open vraag. Dat hangt helemaal van de nieuwkomers af. Al met al heeft Zierikzee een unieke op lossing gevonden voor de rehabilitatie van een oude wijk. „In andere steden wordt zo'n projekt wel eens een soort élitebuurt," vindt de heer Zondag, „maar hier ligt een huis binnen het bereik van velen." Er zijn wel critici die wat smalend over de „Anton Pieckstijl" van de gerenoveerde Venkel spre ken. Misschien is hun karakteristiek wel juist. De bouwmeesters hoeven daar niet wakker van te liggen. Er zijn wel slechtere stijlen denkbaar. Anneke Tom. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 17