Met eigen oog geschoten Dijkgraaf Dees heeft inmiddels afscheid genomen en is daarbij „geridderd". Die ko ninklijke onderscheiding zal hij zonder enige twijfel hebben verdiend. Hij zal zeker tot de „zeer bekwame mannen" behoren. Daar om is het jammer dat hij nog net voor zijn afscheid nog even erg onvriendelijk moest doen tegen burgers, die of gewoon wat nonchalant zijn, of op zich zelf respec tabele reden hebben anders over de zuive ringsheffing te denken dan de dijkgraaf (en wij met hem) doen. Na dit stukje „Zeeuws ergernis" een stukje „Zeeuwse vreugde". In Goes bestaan plan nen de Grote Markt aldaar een ander, meer historisch verantwoord en ook rusti ger aanzien te geven. Er komt wat beplan ting met bomen (Oude prenten bewijzen, dat die er vroeger ook stonden). Het accent zal meer op de Markt als wandelgebied vallen, waarvoor dan wel enige parkeer ruimte opgeofferd moet worden. De kosten zijn iets minder dan een half miljoen, maar als alles goed gaat, zal het rijk hiervan de helft betalen. Goede berichten dus uit Goes, maar helaasook andere. Al eerder hebben we kritiek laten horen op de bij het Goese gemeentebestuur levende bijkans ongezonde lust om van Goes een grote-stad-van-formaat te maken. Nu de minister van ruimtelijke ordening en ook het provinciaal bestuur daar terecht een „nee" tegen hebben laten klinken, gooien de Goese bestuurderen het over een andere boeg. De regering vindt het niet langer nodig aan Zeeland waar economie en werkgelegenheid zich in vergelijking met andere landsdelen niet ongunstig laten aan zien stimuleringspremies te geven. Dit soort subsidies zijn kennelijk elders in het land harder nodig. We zouden met z'n allen in Zeeland daar blij om moeten zijn, maar niet de Goese „vroede vaderen". Zij wilden gaan uithuilen bij minister Lubbers... Ja, het is wat als je van een bepaald idee bezeten bent! Wij zeggen: „Goes te groot is Midden-Zeeland's dood!" Laten we Middelburg nu ook niet ver geten! Er bestaan plannen om Middelburg- Zuid verder te gaan uitbreiden. De plannen makers hebben varianten bedacht, die ver schillen van goed vierhonderd woningen, tot een bescheidener opzet, als met die uitbreiding de grens van de bebouwing moet worden bereikt. In dat laatste geval zullen huizen en straten zodanig gebouwd moeten worden, dat ze harmoniëren met het aangrenzende agrarische landschap. La ten we het beste en dat lijkt ons in dit geval het laatste er van hopen. Goed nieuws van onze landsregering. Zij blijft bij haar voornemen om het grond gebied van de provincie Zeeland ongewijzigd te laten als Nederland straks wordt inge deeld in 24 nieuwe provincies. Zeeland deelt die gelukkige positie met Friesland en Groningen. Jammer, dat aan de wens van het merendeel van de gemeen ten op Goeree-Overflakkee aansluiting bij Zeeland in plaats van bij Rijnmond niet is voldaan. „Flakkee" heeft ontegen zeggelijk wat bevolking, taal, levensstijl en landschap betreft een Zeeuws karakter. Het schijnt dat het standpunt van Middelharnis niet bij Zeeland, maar bij Rotterdam erg sterk heeft meegeteld bij de regerings beslissing. De raad van Middelharnis valt in meerderheid toe aan een partij, waarin de „import" nog al een sterke rol speelt... Maakte minister De Gaay Fortman ons dus toch wel blij met het ongewijzigd laten van de Zeeuwse grenzen, minder vrolijk keken we, toen hij zei dat er ook in Zee land een grootscheepse gemeentelijke her indeling zou moeten worden doorgevoerd, naar gemeenten van minstens 10.000 in woners. U weet het wel, vanwege de „be stuurskracht", de „slagvaardigheid", enz. We hebben de naweeën van de jongste her indeling in deze provincie nauwelijks achter de rug. Bewoners van dorpen, die daar allerminst om verlegen zaten, kunnen ver tellen hoe „prettig" het is nu voor allerlei officiële zaken (die vaak veel duurder zijn dan vóór de indeling) naar de „centrum gemeente" te moeten reizen. Daar wacht hun de rij voor het loket Aan het Zeeuwse provinciale bestuur zijn kennelijk de minder aangename ervaringen met grootscheepse herindelingen niet ont snapt. Gedeputeerde J. van den Bos heeft al laten weten dat Zeeland niet zal staan juichen bij een verdere gemeentelijke her indeling: „We moeten weer niet alles over hoop gaan halen", heeft hij gezegd. En: „Ik vraag me af of een nieuwe herindeling voor Zeeland de betrokkenheid van de inwoners bij het bestuur zal vergroten." De gedeputeerde vond ook nog dat mis schien de omvang van gemeenten in Zeeland eerder teruggedraaid zou moeten worden. Behartenswaardige woorden! Joris van Hoedekenskerke. heden één solitaire aalscholver de gespreide vleugels heraldiek een handvol houtsnippen meerkoeten zoveel als vingers aan onze hand een kolonie ganzen luid gakkend scholeksters drukdoende overweldigend de buit van de dag onze weitas puilt uit ons hart loopt over verderlicht keren we huiswaarts mirja muurling Horizontaal: I. Lichaamsdelen waar op los getimmerd wordt (9). 8. Bevriende vissen (15). 9. Lange-afstand lopen (10). 10. Wat aan alles komt (5). II. Dubbelhoog geplaatst (7). 12. Deze vrucht kan zwemmen (5). 13. Notenboom (2). 14. Vreemd en droog (3). 16. Zacht en zonder schokken in beweging komen (7). 18. Deze dieren zijn onmisbaar bij de textiel industrie (7). 19. Klein hapje (8). 21. Deze kwast is niet lui (5). 22. Hij bekijkt het op zijn manier (4). 23. Stenen hoofd (4). 24. Vooruitkijken (7). 25. Meer mans (6). Verticaal: 1. Deze bloem kan springen (8). 2. Bevoegdheid geven om vader te verlei den (10). 3. Benauwd (8). 4. Waar maken (6). 5. Verslagen maar toch blij (9). 6. Vreemde hoedanigheid van de bezitter (11) 7. Nauwgezet iemand (6). 11. Keukengerei van een oud vrouwtje (9). 12. Stijven (9). 14. Die moet men naar waarde schatten (7) 15. Ze zijn niet veel waard, toch worden ze vurig begeerd (7). 17. Dik worden door zwammen (7). 20. Imitators (4). OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 2. bankrover 6. toestel 8. proefles 9. kwaker 11. pennevrucht 12. enkel 13. weesmoeder 15. peren 16. ijsbeer 18. kras 20. klos 21 ploegscharen 22. knijpkat 23. trappen. Verticaal: 1. woordenwisseling 2. bloedrood 3. kaak 4. verkikkerd 5. roerselen 7. steunberen 10. waterpas 14. doorlaat 17. rotspad 19. moskee 20. knop. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 9