Inhoud Redactioneel Agenda Roofvogeltrek boven Walcheren in najaar 2011 met recordaantallen Ruigpootbui zerds en Blauwe Kiekendieven 3 Roofvogeltrek boven Walcheren in najaar 2011 met recordaantallen Ruigpootbuizerds en Blauwe Kiekendieven 6 4 mei 2011, een Cirlgors op Westkapelle! 10 96-35-MR 13 Big Day op Walcheren op 24 september 2011 18 Bonte Tapuit nieuw op Walcheren! 21 Waarnemingen december 2010 - mei 2011 In dit nummer weer allerlei stukjes. Er wordt geschreven over de grote Walcheren- BigDay in september en de over grote trek van Ruigpootbuizerden en Blauwe Kie kendieven van oktober van afgelopen najaar. Ook wordt nog even voor ons grote vwg-publiek breed uitgemeten over hoe twee dwaalgasten werden ontdekt: de Cirlgors en de Bonte Tapuit, beide bij Westkapelle en nagenoeg op dezelfde plek. Voor de gemiddelde vogelaar op Walcheren altijd leuk om te lezen omdat de hij tussen al het kijken naar de gewone soorten door steevast - stiekem of niet stiekem - hoopt op een ontmoeting met zo'n zeldzaamheid. De Bonte Tapuit is al wat langer geleden maar dat artikeltje moesten we doorschuiven naar dit nummer omdat anders het Zwelmpje te dik werd voor het nietje in z'n zijkant. Dat veronderstelt te veel artikeltjes? Nooit te veel natuurlijk! Graag zien we wat schrijfsels over ringwerk of ringaflezingen (ganzen, meeuwen, Scholeksters), over de vaste tellingen die uitgevoerd worden op Walcheren of gewoon over een bijzondere ontmoeting in het veld van een gewone soort. Er vindt veel meer plaats dan er in het Zwelmpje wordt beschreven. En we vinden het allemaal leuk erover te lezen. Wie dient zich de volgende keer aan? Corstiaan en Johannes Kijk voor de actuele agenda op: http://www.vwgwalcheren.nl/agenda.html 2 'tZwelmpje 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 De afgelopen oktobermaand was erg goed voor roofvogels. In de eerste week van oktober passeerden recordaantallen Ruigpootbuizerds en Blauwe Kiekendieven het in Zuid-Zweden gelegen Falsterbo. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de goede lemmingenstand deze zomer in noordelijk Europa. Eerder in het najaar, vooral in september, verschenen ook al tientallen juveniele Steppekiekendieven in den lande. Voor veel vogelaars een favoriete soort die gelukkig ook Walcheren aandeed. De prachtige juveniel die op 10 september urenlang rondhing boven het westelijke deel van Walcheren zal veel waarnemers nog lang heugen. een westelijker koers deed volgen. In de middag van 15 oktober 2011 kon den Walcherenaren Rob Sponselee en Jaco Walhout hun ogen niet geloven toen zij vanaf Schiermonnikoog tien tallen Ruigpootbuizerds voorbij zagen trekken. In enkele uren tijd telden zij 49 vogels die in westelijke richting over het Waddeneiland trokken. In de dagen die volgden werd Nederland overspoeld met Ruigpootbuizerds. De 15e oktober was ook de eerste goe de roofvogeltrekdag voor Walcheren. Met een matige (4 Bft) wind uit oost tot zuidoost werden van de Nolledijk onder meer zeventien Blauwe Kieken dieven, 289 Buizerds en tien Ruigpoot buizerds geteld. Samen met Johannes Luiten en de gebroeders Beeke stond ondergetekende die middag op een duin nabij Joossesweg. Ook daar trokken veel roofvogels voorbij. Tussen 12.00 en 16.30 uur telden wij 21 Blauwe Kie kendieven, 205 Sperwers, 122 Buizerds, vijf Ruigpoot- Hoewel in de regel slechts een fractie daarvan door onze lage landen trekt, zijn de soorten en aantallen bij Falsterbo vaak een goede indicatie voor wat ons te wachten staat. Voor het zien van grote aantallen roofvogels op Walcheren is echter een tweede factor van grote be tekenis: de windrichting. Een groot deel van oktober stond een soms stevige oostelijke of zuidoostelijke wind, die veel zuidwaarts trek kende roofvogels Blauwe Kiekendief, Dishoek, 22 oktober 2011. Foto: Corstiaan Beeke 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 3